193 Waterstaatsrivierkaarten; de gegevens van dit net treft men aan op de desbetreffende bladen van die kaart. Het oorspronkelijke Waterstaatsrivierennet is destijds, bij gebrek aan beter, aangesloten aan punten van de „Meetkunstige Beschrij ving van het Koningrijk der Nederlanden"; de hoeken zijn met de sextant gemeten; nu tegenwoordig de Rijksdriehoeksmeting de be schikking geeft over meer nauwkeurige gegevens, worden door den Algemeenen Dienst van den Rijkswaterstaat alle rivierkaarten ge leidelijk opnieuw getrianguleerd, zoodat alle nieuwe hoekpunten langs de rivieren in coördinaten Rijksdriehoeksmeting bekend zijn of zullen worden. Aangezien echter de meeste delimitatielijnen nog aan de drie- hoekspunten van het oude net zijn vastgelegd, moeten deze oude punten bij afpalingen en grensuitzettingen nog geregeld gebruikt worden; wel zijn bij de nieuwe Rivierdriehoeksmetingen de vroegere punten zooveel mogelijk overgenomen, maar dit is geenszins regel. Men zal daarom bij het gebruik van oude hoekpunten het veiligst doen door de gegevens van de oude driehoeksmeting met die van de nieuwe te vergelijken, alvorens te beslissen, of een oud driehoeks- punt al dan niet identiek is met het nieuwe. De nieuw getrianguleerde hoekpunten zijn op het terrein onder gronds verzekerd door een tegel, bovengronds door een steenen paal, die als verklikker dienst doet; de hoekpunten van het oude net zijn niet ondergronds verzekerd; hun plaats is gebleven op 6 cm af stand buiten het midden van de genummerde zijde van de bestaande bazaltpalen. Voor nadere bijzonderheden omtrent rivierdriehoeksmetingen moge ik verwijzen naar de interessante verhandeling 1) van Prof. Schermerhor n, verschenen in het tijdschrift „de Ingenieur" van 5 Juni 1926; hieruit blijkt, dat als gevolg van zijn initiatief ook de rivierdriehoeksmetingen in moderner banen worden geleid. De inschakeling van de voor de delimitatie gebruikte meetlijnen binnen het raam van het Waterstaatsrivierdriehoeksnet, geschiedt in de meeste gevallen hierover zijn alle vroegere Domeinland meters het wel eens het nauwkeurigst en het vlugst met behulp van sextantmetingen. Ten einde de hinderlijke correcties voor een enkelen met de sex- Opgenomen in de bibliotheek van de Vereen, v. K. en L. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 193