194 tant gemeten hoek te vermijden, worden de meetlijnen door formatie van driehoeken ingeschakeld; meet men in iederen driehoek alle drie de hoeken en vereffent men deze op 180°, dan worden in dien de driehoeken niet te veel afwijken van den gelijkzijdigen vorm zoowel de spiegelparallax, als de indexfout van de sextant metingen in de hoeken geëlimineerd. Wat betreft het administratieve gedeelte van het delimitatie- werk vestig ik er de aandacht op, dat de landmeter, die als partij voor het Domein optreedt, zorg heeft te dragen voor een juiste vertegenwoordiging en een richtige redactie in zijn grensregelings contracten; bij het optreden van Gemeenten, Provinciën, Kerkbe sturen, Vennootschappen, Zedelijke Lichamen en andere rechtsper sonen heeft hij te onderzoeken welke vertegenwoordigers in het contract vermeld moeten worden en op welke wijze hun delegatie geformuleerd dient te worden. Voorts moet hij, in gevallen waarbij hem blijkt, dat eigendoms toestanden niet overeenstemmen met de kadastrale boeking, zich tevens in verbinding stellen met personen van wier aanspraken ver der is gebleken; voor al deze bemoeiingen zijn nadere inlichtingen bij belanghebbenden, notarissen, bij den Burgerlijken Stand, enz. vaak onvermijdelijk. Het is soms noodzakelijk en dikwijls ook veiliger zich na de verkregen overeenstemming omtrent de delimitatie direct van de medewerking van de wederpartij te verzekeren door het laten tee kenen van speciale volmachten, waarin deze zich verbindt de over eengekomen grenslijn bij contract vast te stellen; deze volmachten worden dan later aan de grensregelingsakte vastgehecht. In dit verband merk ik op, dat het Domeinbestuur in de meeste gevallen goedkeurt, dat de medewerking tot grensregeling be schouwd wordt als een daad van beheer zooals ook in het voorstel voor een wet op de grensregeling is geformuleerd); door deze op vatting te huldigen kunnen belemmerende en kosten meebrengende formaliteiten, zooals bijv. de goedkeuring van den kantonrechter bij het optreden van voogden voor minderjarigen, enz. worden ver meden. Het moge uit het voorgaande gebleken zijn, dat nadere kennis van het zaken- en verbintenissenrecht, den landmeter van het Ka daster bij zijn Domeinwerk goed te pas zal komen. Mijnheer de Voorzitter, ik ben hiermede aan het slot gekomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 194