195 van mijn inleiding, waarin ik getracht heb enkele hoofdpunten van het Domeingrensregelingswerk aan te geven; ik spreek de verwach ting uit, dat het behandelde voor de landmeters, die daarin belang stellen een aansporing moge vormen, hun studie van dit onderwerp tot de bronnen uit te strekken. Hermetingen. Met mijn inleiding over het onderwerp Hermetingen als laatste punt van de agenda van deze algemeene vergadering snijd ik een onderwerp met U aan, waarover wij allen, in principe althans, ver moedelijk gelijkelijk denken. De bedoeling van deze voordracht is te zijn een proloog, een inzet voor een verdere actie van onze Ver- eeniging; vooraf wil ik echter opmerken, dat het de bedoeling van het Bestuur weliswaar is, de actie voor hermetingen tot program punt van de Vereeniging te maken, maar dat mijn opmerkingen en conclusies niet die van het Bestuur als zoodanig behoeven te zijn. De onmiddellijke aanleiding om dit onderwerp aan de orde te stellen is oogenschijnlijk gelegen in de publicatie van het onderzoek, dat het Bestuur heeft ingesteld op verzoek van de afdeeling Arnhem naar den stand van de hermetingen in ons land, welke publicatie U gevonden heeft in het laatst verschenen H.O. no 87 en waarvan ik de resultaten straks nog nader met U wil beschouwen. Ik zeg „oogenschijnlijk", want het verzoek van de afdeeling Arnhem is te beschouwen als een symptoom, als de uiting van wat er te dezer zake leeft in onze Vereeniging en naar ik meen, ook ver daar buiten. Er wordt maar gesproken over de noodzakelijkheid van herme tingen, men hoort van een hermeting hier en een hermeting daar, maar hoe is het er nu eigenlijk mee gesteld, wat is er in den loop der jaren nu al zoo bereikt op dit gebied? Voordat we verder gaan, diene er eerst een inventaris van wat er is te worden opgemaakt. Le géomètre du cadastre et les occupations au profit du Domaine public. (Con férence) L'alluvion et l'enlèvement du sol aux bords des eaux publiques; les contrats de delimitation entre le Domaine public et les propriétaires attenants le long des eaux publiques; les triangulations des fleuves; les lois sur l'entretien des fleuves. (Lezing gehouden door den heer M. A. Glerum, landmeter van het Kadaster te Utrecht, in de Algemeene Vergadering van de Ver- eeniging voor Kadaster en Landmeetkunde op 8 October 1937.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 195