19 J. H. J. Voor de Nederlandsche lezers is de beschrijving van den bestaanden toestand eigenlijk het belangrijkst, omdat zij te weinig met de economische toestanden in Indië op de hoogte zijn om te kunnen beoordeelen of de intrekking van het vervreemdingsverbod zoodanige voordeelen heeft, dat deze tegen de nadeelen opwegen. Blijkens den titel verwacht de schrijver, dat een landbouwmiddenstand van Nederlanders zal ontstaan; het is echter de vraag of de Chineezen, Ara bieren, etc. niet evenveel of in meerdere mate van de voorgestelde regeling ge bruik zouden maken. Resumeerende een boekje, dat ik den lezers van dit tijdschrift ten zeerste kan aanbevelen in de hoop, dat dit vlot geschreven propagandageschrift hen zal opwekken eens aandacht te schenken aan de Indische grondtoestanden, waar bij op het uitstekende werk van denzelfden schrijver: „Bewijsmiddelen van recht op grond in Nederlandsch-Indië" (aanwezig in de bibl. van K. en L.) in de eerste plaats de aandacht gevestigd wordt. C. J. K. Me. Hilbert. Responsabilité du batisseur. Tome I. Responsabi- lité légale ou décennnale, 460 blz., 14 X 21 cm, ing. 50 frs. Etablisse- ments Emile Bruylant, 67, Rue de la Régence, Bruxelles. 1934. Een geschenk voor de bibliotheek van K. en L. van den Heer Van Hoecke naar aanleiding van zijn bezoek aan het le Congres van de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie. Deze vriendelijke geste noopt ons tot een korte aankondiging van dit boek. In de serie: Le droit immobilier geeft dit boek als no. 7 belangwekkende uit eenzettingen over de aansprakelijkheid van architecten en aannemers na het voltooien van het hun opgedragen werk, welke ook in ons recht bestaat (art. 1645 B.W. 1792 Code). Op de van hem bekende duidelijke wijze behandelt S. het uitgebreide onder werp. Zijn methode van het stellen van een vraag, antwoord van de wet, van de wetenschap, van de jurisprudentie, gevolgd door eigen oordeel, licht den lezer op bevattelijke wijze in. Een zeer uitgebreide litteratuurlijst, een alfabetische opgave van trefwoorden (12 blz.) en een uitvoerig inhoudsoverzicht bevorderen het snel verkrijgen van inlichtingen over een bepaald onderdeel. Bij doorlezen en vergelijken troffen ons dezelfde quaesties als in Nederland worden behandeld, soms uitspraken in tegengestelden zin. Zoo is volgens S. deze 10-jarige aansprakelijkheid van openbare orde, m.a.w. dat partijen hiervan bij overeenkomst niet mogen afwijken, terwijl de Hooge Raad juist het tegen deel besliste (28 Dec. 1862, W 2436). Voor Nederland vonden we in de Nederlandsche Jurisprudentie opgegeven als speciale litteratuur: Mr. J. Hillsmann: „De aansprakelijkheid van den aannemer en architect in gevolge art. 1645 B.W." (Rechtsgeleerde opstellen aangeboden aan Prof. S c h o 11 e n 1932) en Mr. W. A. M. Cremers: „De aansprakelijkheid van den aannemer na de oplevering van het werk" (Rechtsgeleerd magazijn 1934).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 19