201 opzet van een hermeting wordt er enorm door vereenvoudigd; het raam van den meetkundigen grondslag is nu voor elk groot werk aanwezig, In de laatste jaren, ik mag dit hierbij wel even relevee- ren, opent de opkomst van de fotogrammetrie nieuwe perspectieven voor een eventueele hermeting van onze poldergebieden. De strijd van Boer voor een rechtskrachtig kadaster, die in een overwinning scheen te zullen eindigen door de wet op de grens regeling, liep echter in dit tijdvak dood. Deze strijd heeft naar veler meening een tijdlang ernstig nadeel gebracht aan de ontwikkeling van de techniek. Hij slorpte een groote dosis energie en belang stelling op van vele bekwame collega's, maar naar mijn inzicht heeft deze strijd toch voortgebracht een reeks van administratieve maat regelen, die de bewijskracht van het Kadaster belangrijk hebben verhoogd, en te beschouwen zijn als de vrucht van dien strijd, die toch maar op vele gebreken en tekortkomingen van het oude ka daster de aandacht heeft gevestigd. Binnen het raam van ons ne gatief stelsel kan het kadaster geven wat het hier maar geven kan, al is dit dan ook niet een volledig bewijs in rechten. De eisch van afpaling, zichtbaar en blijvend, de aanwijzing door partijen en de meettechniek geven waarborgen, waaraan de rechter een vermoe den omtrent den feitelijken toestand op een zeker oogenblik zal kunnen ontleenen. Deze drie fundamenteele voorschriften kunnen ongetwijfeld nog meer vervolmaakt worden. Ik denk aan een uni forme afpaling, aan een strengeren eisch, om aanwijzing te komen verrichten, aan de vaststelling van grenzen door vastlegging aan een meetkundigen grondslag, waardoor elk grenspunt in coördi naten zal zijn te berekenen. Dit laatste is alleen te bereiken bij een moderne hermeting en voorstanders van een kadaster met verhoogde rechtskracht en waar vindt men die in onze kringen niet kun nen aan dit gezichtspunt een argument ontleenen om de hermetin gen met kracht voort te zetten. Staan wij hier een oogenblik stil en overzien wij even, wat er nu in de jaren, dat de vernieuwing van het kadaster aan de orde is ge steld, op het gebied van hermetingen is gebeurd, dan mogen wij constateeren: le. dat het tempo, waarin de hermetingen werden uitgevoerd, steeds uiterst langzaam is geweest en een tijdlang zelfs zoo goed als geheel heeft stil gestaan;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 201