203 het eigenlijk droevig gesteld is met de vernieuwing van het kadaster in ons land en de-resultaten van 75 jaar zijn toch maar magertjes. Wij komen tot deze gevolgtrekking op grond van onze statistiek, waarvan ik zeide dat zij niet kon bogen op volledigheid. Wij heb ben als Vereeniging deze cijfers verzameld, omdat voor zoover wij weten, er geen officieele statistiek bestaat. Meer relief zouden de cijfers echter hebben gekregen, als per ge meente, en gedetailleerd, de gegevens waren verstrekt, met ver melding van het jaar van voltooiing en met bijzonderheden aan gaande eventueele delimitatie. Ik wil U even laten zien aan de hand van de verkregen gegevens van het kantoor 's-Hertogenbosch, het eenige, dat de jaren vermeldt (behoudens heel enkele jaartallen van andere kantoren), hoe we dan een dieper inzicht krijgen in de waarde van de hermetingen, uit technisch oogpunt althans, omdat ook hier gegevens betreffende delimitatie ontbreken. Den Bosch dan geeft op, dat 6419 ha zijn hermeten, d.i. 3,35 Aangesloten aan R. D. zijn 2750 ha, alles na 1926 gemeten. Hier van komt 1038, of ruim een derde gedeelte, voor rekening van den dienst van de ruilverkaveling. 2349 ha of ruim x/3 deel blijken te behooren tot de waarlijk stokoude hermetingen van de jaren zestig en zeventig, alle opgemeten aan een plaatselijk driehoeksnet. Box meer blijkt inderdaad aan „Krayenhoff" te zijn aangesloten. Blijft over een restant, hoofdzakelijk de hermeting van Tilburg, onder het kantoor Den Bosch de eenige hermeting, waaraan in de stille jaren gezapig werd voortgearbeid (van 1899 tot 1924), eveneens niet aangesloten aan de R. D. Deze hermeting echter staat zoowel tech nisch als ten aanzien van de delimitatie op een behoorlijk peil. Het beeld, dat het kantoor Den Bosch vertoont, komt vrijwel overeen met de algemeene schets, die ik reeds gaf. Voor dit kan toor zou ik dus willen zeggen: 1,4 van de oppervlakte is geka dastreerd op moderne wijze; 1,9 heeft vrij goede tot goede kaar ten; blijft over 96,65 dat wacht... hoe lang nog? Ik hoop, dat het voorbeeld van Den Bosch U duidelijk maakt, dat onze statistiek moet worden aangevuld. Ik zal nu van de statistiek afstappen al zou er nog wel iets meer over te zeggen zijn. Aangetoond is echter, dat een uiterst gering deel van het land een Kadaster heeft, dat aan moderne eischen vol-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 203