208 aangevat; geen Minister van Financiën zou er voor te vinden zijn een aanzienlijk kapitaal voor een dergelijk omvangrijk werk aan te vragen en gezien den financieelen toestand van het land is daar minder dan ooit kans op. Anders wordt dit, als een urgentieprogram zou worden opge steld, een program, dat geleidelijk zou worden uitgevoerd. Het op stellen van vier-, vijf- of tien-jarenplannen is tegenwoordig een modezaak geworden, maar zelfs daaraan zouden we niet willen meedoen, omdat zoo'n plan in den gestelden tijd af moet. Wij zijn bescheidener en vragen slechts een urgentieprogram, dat uitgevoerd kan worden al naar de beschikbare financiën en al naar het ter beschikking staande personeel als er maar mee begonnen wordt! We zijn hier gekomen aan de tweede vraag, die wij zoo juist ge steld hebben: hoeveel zal het kosten? en dan moeten we ook nu weer zeggen: We weten het niet. In het Tijdschrift heeft indertijd, in 1908, Boer eens getracht te berekenen, hoeveel een hermeting van het geheele land zou kosten. Hij deed dit door vergelijking van ons land met andere landen; ook toen kon Boer opmerken, dat voor ons land zelf geen statistische gegevens betreffende de kosten te vinden waren. Ze zijn er nu nog niet, als ik het wel heb; in elk geval zijn ze nimmer gepubliceerd. Boer dan kwam tot een som van 12 millioen gulden. Zijn berekening lokte een felle kritiek uit van C. W. Hoffmann, die in een brochure: „Gestadig over de klippen'' op de hem eigen scherpe wijze Boer aanviel en tot een heel andere, veel hoogere raming kwam, nl. 17 tot 19 millioen, bij gebruik van dezelfde gegevens als Boer; zelf schat hij de kosten op 30 a 40 millioen. In de brochure van collega A. T h e i 1„Een beschouwing over de richting van het Kadaster" lezen we een ra ming van 100 millioen, wat nogal verschil maakt. Voor een goede beoordeeling van de kosten voor elke hermeting is het strikt noodig te weten, wat elke handeling afzonderlijk kost. Gegevens moeten worden verzameld betreffende de kosten van elk onderdeel van het werk. Wat zijn de kosten van: de verkenning, de verzekering van punten, de hoekmeting, de delimitatie, de detail meting, de kaarteering, de grootteberekening? Wanneer men de kosten van een toekomstige hermeting wil ramen, diene men ge detailleerd te weten wat elke verrichting kost; met correctie voor plaatselijke factoren kan men dan tot een goede kostenraming komen voor elk geval afzonderlijk. Ik geloof niet, dat deze gegevens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 208