20 Bach. Die Grundbuchordnung in ihrer neuen Fassung and die zu ihr erlassenen neuen Bestimmungen. 125 biz., 17 X 25 cm., gee. f 1.25. Herbert Wichmann, Berlin, 1936. Met genoegen kondigen wij dit werkje aan, omdat de deskundige Schrijver in zijn verhandeling over het kadaster een duidelijk licht werpt op deze instel ling, waaruit men kan zien, dat het onze, wat het technische gedeelte betreft, een vergelijking zeer goed kan doorstaan. Toch is in Pruisen met dit materiaal in 1872 het Grondboek ingericht, hoewel het daartoe niet geschikt was. Men oordeelde echter het terstond invoeren van zoo groot sociaal belang, dat het nadeel van de onvoldoende kaarten niet op woog tegen het nadeel van langdurig uitstel tot er betere kaarten zouden zijn vervaardigd. Sindsdien zijn er veel nieuwe en betere kaarten gemaakt (Anw. VIII en IX), echter klaagt S., dat met de technische verbetering niet gelijken tred hebben gehouden de zorgvuldigheid en de zaakkundigheid in het opsporen van de eigen- domsgrenzen, dat aan de opmeting behoort vooraf te gaan, wat hij een groot gebrek acht in de voorschriften. Met ingang van 1 April 1936 is voor het geheele Reich" dezelfde Grund buchordnung van kracht geworden. Toch zal het nog jaren duren, om en aleer ook werkelijk overal het grondboek gelijk is, omdat nu eenmaal het historisch gegroeide, vooral op dit gebied, niet van den eenen dag op den anderen door iets anders kan worden vervangen. Ongeveer de helft van het boek is ingenomen door den tekst van de nieuwe voorschriften en modellen van grondboekbladen; na die over het kadaster volgt een bespreking van de bepalingen, die het verband tusschen kadaster en grond boek raken. In deze bespreking, die soms ook critiek bevat, valt de aandacht op het feit, dat thans de mogelijkheid wordt geopend, dwang uit te oefenen, teneinde te ge raken tot bijhouding van het grondboek bij verzwegen eigendomsovergangen of grenswijzigingen. Zooals S. opmerkt, komt het voor, dat de grootvader nog geboekt staat, terwijl de grond reeds is overgeërfd op den kleinzoon. Het Steuer- kataster kent deze overgangen wel, boeking in het grondboek is nagelaten wegens de omslachtige en dure formaliteiten. Indirecte dwang zal worden toegepast bij grenswijzigingen zonder boeking. Dit wordt door het kadaster aan het grondboek gemeld. Dit laatste teekent dit aan bij de betrokken perceelen, die nu niet kunnen worden overgedragen zonder dat eerst van de verzwegen grenswijziging een boeking is geschied. Hierbij merkt S. op: „Zoo worden de enkelingen gedwongen tot hun eigen bestwil en in het algemeen belang orde te scheppen. Immers een grondboek is slechts dan van waarde, als het niet alleen op papier in orde is, maar steeds overeenstemt met de werkelijkheid op het terrein. Wat onder nos. 86 en 87 over de moeilijkheden met cultuurperceelen en -grenzen door den S. wordt medegedeeld, kan door een auteur over onze in stelling bijna woordelijk worden overgenomen. Hiermede meenen wij te kunnen volstaan om aan te toonen, dat de luttele aanschaffingsprijs een te waardeeren bezit verschaft aan den lezer, die terzake van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 20