216 In landmeetkundige kringen is men wel overtuigd van de nood zakelijkheid van goed landmeetkundig werk in de Gemeenten, maar toch heb ik uit verschillende uitingen kunnen beluisteren, dat men in die kringen toch niet altijd een juiste voorstelling heeft, op welke wijze aan de behoeften op dit gebied het beste voldaan kan worden. Om te komen tot goed georganiseerde beoefening van de land meetkunde in de Gemeenten, zal de actie daarvoor moeten uitgaan van de landmeetkundige kringen zelf. De Gemeentebesturen zullen van de noodzakelijkheid overtuigd moeten worden, zoonoodig zal men zelfs moeten trachten, dat men die noodzakelijkheid op gezag aanneemt. Wanneer Gemeentebesturen moeilijkheden ondervinden bij de uitvoering van hun taak, dan zullen zij veelal advies inwinnen bij de landmeters van het Kadaster, die zij als neutrale deskundigen beschouwen. Bovendien zijn de Gemeentebesturen door de circu laire van 15 Juni 1934 van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten over het opmaken van wegenleggers, er opmerkzaam op ge maakt, zich tot het Kadaster te wenden. De Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten deelde in die circulaire mede, dat zij zich tot de Regeering had gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de dienst van het Rijkskadaster in de gelegenheid werd gesteld om, bij eventueele aanvragen van Gemeentebesturen, medewerking te verkenen bij het opmaken van de wegenleggers. Men vestigde in die circulaire aan de Gemeenten er de aandacht op, dat uit de ervaring was gebleken, dat een nauwe samenwerking met den dienst van het Rijkskadaster gewenscht was. U ziet hier dus een aanwij zing aan de Gemeenten; hebt II moeilijkheden, wendt U dan tot het Rijkskadaster. Daarnaast kunnen ook anderen geroepen worden om Gemeentebesturen van advies te dienen. Het is dan ook noodig, dat bij de beoefenaren van de landmeetkunde zelf een juist begrip bestaat omtrent de behoeften aan landmeetkundig werk in de Ge meenten, zoodat wanneer hun een advies gevraagd wordt, zij ook het meest juiste kunnen geven. Hiertoe een bijdrage te leveren is het doel van deze lezing. Wanneer we spreken van de taak van de Gemeentebesturen, waarbij de landmeetkunde een onontbeerlijk hulpmiddel is voor de uitvoering er van, dan is die taak te splitsen in twee hoofddeelen, nl. Ie. de Bestuurstaak;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 216