217 2e. de technische werken. Bij de Bestuurstaak vormt de landmeetkunde een zeer belangrijk onderdeel; bij de technische werken is deze veel ondergeschikter. Bovendien zal bij de uitvoering van de technische werken meestal gebruik gemaakt kunnen worden van het landmeetkundig werk, dat voor de bestuurstaak verricht werd en zal daarbij met eenig aan vullend werk kunnen worden volstaan. Op de technische werken kan ik niet uitvoerig ingaan, omdat de tijd daarvoor ontbreekt; daarom zal ik mij hoofdzakelijk bepalen tot de bestuurstaak van de Gemeente. De bestuurstaak van de Gemeenten, voor zoover voor ons van belang, omvat: de uitvoering van de wettelijke verplichtingen opgelegd door de Woningwet; de controle op de openbare wegen, al of niet eigendom van de Gemeente; het beheeren van een gemeentelijk grondbedrijf; het bevorderen van een economischen stadsuitleg en het heffen van belastingen. De Woningwet schrijft zeer nauwkeurig voor op welke wijze de Gemeenten de belangen van de volkshuisvesting moeten dienen. Artikel 2 legt aan de Gemeenten de verplichting op voorschriften vast te stellen ter bepaling van de voorgevelrooilijn, waaronder wordt verstaan de lijn, die bij het bouwen, het geheel vernieuwen of veranderen, of het uitbreiden, behoudens afwijkingen, toegelaten krachtens die voorschriften, aan de wegzijde niet mogen worden overschreden. Evenzoo moeten achtergevelrooilijnen worden vast gesteld. Na de wetswijziging van 1931 schrijft dit artikel dus nadrukke lijk voor, dat de Gemeenteraad voorschriften vaststelt ter bepaling van de voorgevelrooilijn en de achtergevelrooilijn. Uit de voorschriften moet dus duidelijk blijken waar de rooilijnen moeten liggen en mag er dus geen enkele twijfel bestaan. Twijfel kan alleen uitgesloten zijn wanneer de rooilijn in meetcijfers vast ligt, of grafisch op een zoodanige schaal, dat meetcijfers daaruit nauwkeurig zijn te bepalen. Artikel 10 schrijft voor, dat bij de ontwerpen van rooilijnbeslui- ten uitvoerige kaarten moeten worden gevoegd. De ontwerpen tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 217