226 uitstrekken over een zeer belangrijk gedeelte van de Gemeente en steeds verder moeten worden voortgezet. Naarmate de Gemeente zich uitbreidt, zal dus verder hermeten moeten worden. De her meting moet het maken van de uitbreidingsplannen steeds voor blijven. De gegevens zijn niet alleen noodig om aan de eigenaren de door de wet gewilde rechtszekerheid te verschaffen, maar ook om bij de latere uitvoering van het uitbreidingsplan niet voor moeilijkheden te komen staan. Het is noodig bij een uitbreidingsplan in hoofd zaken ook te beschikken over een juisten kadastralen grondslag. Het uitsparen van uitmondingen van toekomstige wegen op be staande wegen is daar een voornaam doel. Heeft men geen juisten kadastralen grondslag, dan kan het voorkomen, dat uitmondingen van wegen die in eikaars verlengde zouden moeten liggen, in wer kelijkheid op het terrein ten opzichte van elkaar verschoven blijken. Aan den verkeerden eigenaar zou dan wel eens schadevergoeding uitgekeerd kunnen zijn. Dit is geen theorie; dergelijke dingen komen voor. Voor het gedeelte van de Gemeente, dat niet voor het maken van uitbreidingsplannen in aanmerking komt, kan volstaan worden met een grensregeling van de Gemeentewegen, welke voor een juiste uitvoering van de controle op de openbare wegen toch noodzakelijk is. Voor het maken van de rooilijnkaarten van die wegen is vol doende, als de grenzen tot op een afstand van 35 m uit de rooilijnen worden opgemeten. Hoe is nu de toestand in de meeste Gemeenten? Van een her meting is geen sprake. Toch moeten die Gemeenten uitbreidingsplan nen maken, want de Woningwet schrijft voor, dat in Gemeenten die meer dan 10.000 inwoners tellen of wier zielental de laatste vijf jaren met meer dan i/5 is toegenomen, de Raad een uitbreidings plan moet vaststellen. Ged. Staten kunnen ook aan andere Gemeen ten de verplichting opleggen een uitbreidingsplan vast te stellen. Blijven de Gemeenten in gebreke, dan kunnen Ged. Staten zelf een uitbreidingsplan ontwerpen en vaststellen. Hoewel vele Gemeenten dus niet aan een behoorlijke uitvoering van de Woningwet kunnen voldoen, doordat het Rijkskadaster bij de wetgeving ver ten achter is, zal men trachten het beste er van te maken wat er van te maken is. Men zal copieën gaan maken

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 226