227 van de kadastrale plans die bij de Gemeente berusten, die plans zoo goed en zoo kwaad als het gaat aan elkaar aansluiten, de per- ceelen aan de grenzen van de plans wat vervormen en op de op die wijze verkregen kaart een uitbreidingsplan gaan teekenen. Meer malen zal men die plans moeten vergrooten, omdat de schaal van het kadastrale plan kleiner is dan de schalen in het Woningbesluit geëischt. Dat men met een dergelijke werkwijze aan de Woningwet heeft voldaan, is natuurlijk onjuist. In technische kringen, waaraan het maken van de uitbreidings plannen veelal wordt opgedragen, is men er wel van overtuigd, dat het verkregen resultaat geen behoorlijk uitbreidingsplan of behoor lijke rooilijnkaart is. In verzorging van de geteekende lijnen van de rooilijnkaart of van het uitbreidingsplan zelf èn in het vastleggen er van ziet men geen heil, omdat de kadastrale grenzen toch niet goed zijn. Kan men den kadastralen ondergrond op de kaarten slechts schetsmatig aangeven, dan is het toch logisch, dat men de rooi lijnen en uitbreidingsplannen ook schetsmatig aangeeft. Nauwkeurig landmeetkundig werk is in dit geval onnuttig. Het niet beschikbaar zijn van juiste kadastrale gegevens voor de Gemeenten is dan ook een voorname oorzaak, waarom voor de verbetering van het land meetkundig werk in gemeentelijke technische kringen weinig en thousiasme bestaat. Al is dit geen excuus, het verklaart toch veel. Naar mijn meening zouden de technische kringen, ziende den toe stand van het kadaster, den eisch moeten stellen en deze steeds moeten blijven herhalen, dat het Kadaster goede en door de Ge meente eenvoudig te verwerken kadastrale gegevens te harer be schikking stelt. Het Rijk zal wel heel veel bezwaren tegen een dergelijken eisch opperen, maar het is de hoogste tijd, dat het Rijk, dat zelf in haar wetgeving aan het Kadaster een ander doel heeft gegeven, nu eens breekt met de gewoonte, steeds te herhalen, dat het voornaamste doel van het Kadaster is het fiscale doel. Het fiscale doel is door de wetgeving geheel op het tweede plan gekomen. Wanneer het Rijk het oude idee, dat geheel uit den tijd is, loslaat, zal men ook daar inzien, dat het Kadaster in vele Ge meenten vernieuwd zal moeten worden. Bij deze vernieuwing is het in het geheel geen bezwaar een extra

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 227