228 copie te maken van de veldwerken en deze, behalve de copieën van de kadastrale plans, aan de Gemeenten ter beschikking te stellen met de coördinaten van vaste punten en na de hernieuwing een copie van de suppletoire veldwerken en hulpkaarten. Inzage van veldwerken is niet voldoende, terwijl uitleenert van de kadastrale bescheiden op groote bezwaren stuit. Worden door de Gemeente de copieën van de veldwerken uit sluitend gebruikt voor de uitvoering van wetten, hetgeen maar zel den zal voorkomen, dan moet de beschikbaarstelling gratis geschie den, omdat het hier betreft het algemeen belang. Ook in het Koninklijk besluit van 4 Mei 1922 is een reden te vinden, dat be schikbaarstelling gratis geschiedt. Volgens dit koninklijk besluit zijn door de Gemeenten geen rechten verschuldigd voor de inzage van hypothecaire registers, kadastrale leggers en plans, alsmede van den algemeenen naamwijzer en van het losbladige register, indien die inzage gevraagd wordt voor de uitvoering van verschillende wetten, waaronder de Woningwet. In dit koninklijk besluit is vastgelegd, dat men gratis over alle kadastrale gegevens, noodig voor de uit voering van de wet, kan beschikken. In dit geval zullen de kosten van de hermeting dus ook geheel gedragen moeten worden door het Rijk. Bij de vernieuwing dient het Kadaster met de Gemeenten over leg te plegen over het kiezen van den meetkundigen grondslag, zoo dat die meetkundige grondslag ook bruikbaar is voor de door de Gemeente te verrichten metingen en uitzettingen, ter uitvoering van de Woningwet. Beschikt een Gemeente over alle noodige kadastrale gegevens, dan kunnen juiste en goede kaarten op elke gewenschte schaal ver vaardigd worden. De kaart kan dan uit één en denzelfden meet kundigen grondslag geheel worden opgebouwd. Een ruitennet op deze kaarten is zeer noodzakelijk. Ter voldoening aan de voor schriften van de Woningwet zullen meer copieën vervaardigd moe ten worden. Het maken van deze copieën leidt tot rekken of krim pen van het origineel of/en de copieën, door de bewerkingen, die de kaarten moeten ondergaan ingevolge andere voorschriften van Woningwet en Woningbesluit. Het veelvuldig gebruik van de kaar ten, doordat zij voor een ieder ter inzage liggen, geeft ook vervor mingen, maar door het aanwezig zijn van het ruitennet zijn die wijzi gingen nauwkeurig te bepalen en kan daarmede bij het uitzetten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 228