230 Blijken de grenzen niet meer op de eenmaal vastgestelde plaats te liggen, dan zullen met behulp van de veldwerken door de Ge meente de grenzen weer uitgezet kunnen worden. Het Gemeente bestuur zal dan het aan den weg onttrokken gedeelte weer bij den weg moeten voegen. Tegen het uitzetten van de weggrenzen door de Gemeente be staat geen bezwaar, omdat de Gemeente hier optreedt in haar publiekrechtelijke functie, nl. als toezichthoudster op de openbare wegen. Naast goede kaarten moet de Gemeente ook hier weer in het bezit zijn van de coördinaten van de vaste punten en de veldwerken. Deze landmeetkundige werkzaamheden zijn een gevolg van een wet en dus in het algemeen belang. Het Kadaster zal dan ook deze grensregeling kosteloos moeten verrichten en de verkregen gegevens gratis aan de Gemeente moeten verstrekken. Behalve de controle op de publiekrechtelijke eigendommen van de Gemeente is de controle op de privaatrechtelijke eigendommen van zeer veel belang. Tusschen publiekrechtelijke eigendommen en privaatrechtelijke eigendommen moet scherp onderscheid gemaakt worden. Publiek rechtelijke eigendommen moeten de Gemeenten beheeren krachtens wettelijke voorschriften. Privaatrechtelijke eigendommen kan een Gemeente al of niet bezitten. Er is geen Gemeente denkbaar welke geen publiekrechtelijken eigendom bezit, het niet bezitten van pri vaatrechtelijken eigendom is wel mogelijk. In de groot^re Gemeen ten zal men de privaatrechtelijke gronden onderbrengen in een Grondbedrijf. Een dergelijk Grondbedrijf neemt al spoedig een zeer grooten omvang aan. Het Gemeentelijk Grondbedrijf in Eindhoven b.v. heeft in eigendom rond 1000 ha of ruim 1/7 van de totale oppervlakte van de Gemeente. Deze eigendom ligt zeer verspreid, er komen dus zeer veel grenzen voor en niemand is in staat, zonder hulpmiddelen, controle op deze grenzen uit te oefenen. Meetcijfers van de grenzen kunnen ook hier alleen weer uitkomst brengen. Wordt een wijziging in de grens geconstateerd, dan zal aan het Kadaster een grensuitzetting gevraagd moeten worden. De door het Kadaster aan de Gemeente verstrekte veldwerken mogen dus niet gebruikt worden om zelf grenzen te gaan uitzetten, om dat het hier de privaatrechtelijke eigendommen betreft. De Ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 230