232 toestand op het terrein, waarin niet zoo gemakkelijk verandering zal komen. Wordt een overschrijding van de grens geconstateerd, dan zal door een nieuwe acte of een acte van rectificatie, de gesloten koop in overeenstemming met den terreinstoestand gebracht moeten wor den. De juistheid van de kadastrale kaart is door déze controle door den landmeter van het Kadaster ten zeerste gediend. Zou men deze controle missen, dan zouden spoedig de kadastrale kaar ten niet meer overeenstemmen met den terreinstoestand. Door ver jaring zouden de kaarten niet meer juist worden. In het verstrekken van veldwerken aan het Kadaster kan geen compensatie gevonden worden voor door het Kadaster verstrekte gegevens, omdat de werkzaamheden van de kadastrale landmeters er niet door verminderen. Met het Grondbedrijf alleen is een goede en economische stads uitleg niet te bereiken. Daarvoor zou het noodig zijn, dat de Ge meente alle gronden in eigendom had. Behalve om vele andere redenen is dit ook financieel niet te verwezenlijken. De uitbreiding van de Gemeente zal dus geregeld moeten worden door in het leven roepen van verordeningen. De juiste uitleg van een Gemeente zal zijn die, waarbij door de gezamenlijke eigenaren de kosten van aan leg van wegen, plantsoenen, benoodigde leidingen, technische in stallaties en recreatieoorden worden gedragen. Over de wijze, waarop dit dient te geschieden, kan ik hier niet in details treden. Voor het onderwerp, dat ons thans bezig houdt, is slechts van be lang dat, om tot een juiste verdeeling van de kosten te geraken, noodig is, dat de Gemeente weer de benoodigde kaarten kan ver vaardigen op de gewenschte schaal, waarop de kadastrale grenzen juist worden aangegeven. Van iederen eigenaar moet berekend kun nen worden welk gedeelte van zijn eigendom voor wegen en plant soen bestemd is en welk gedeelte voor bouwterrein. Op grond van deze gegevens wordt vastgesteld, welke kosten door den bouwex- ploitant moeten worden betaald en wordt met hem een overeen komst gesloten. De aan de Gemeente te betalen kosten houden slechts een zeer verwijderd verband met de werkelijke kosten van den aanleg op den eigendom van een bepaalden eigenaar. Deze berekeningen moeten niet alleen gemaakt worden voor den eigendom van dengene, die zijn terreinen bouwrijp wil maken, maar ook voor tallooze eigendommen, welke met die van dezen eigenaar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 232