233 in een bepaalden in de verordening vastgestelden sector van de Gemeente liggen. Uitzetten van wegen op het terrein en opmeten er van is wegens de zeer omvangrijke werkzaamheden er aan ver bonden, niet mogelijk. Bovendien heeft de Gemeente niet het recht om in terreinen van de eigenaren, niet bij de bouwexploitatie betrok ken, wegen uit te zetten. Uitzetten van de wegen op het terrein is ook hier onjuist om dezelfde redenen als bij het uitbreidingsplan genoemd. Met het uitzetten van de wegen en het opmeten er van heeft men dan nog geen gegevens omtrent de eigendommen zelf. Juiste kaarten met juiste kadastrale grenzen kunnen ook hier alleen uitkomst brengen. In de kosten door een bouwexploitant te betalen, kunnen verdisconteerd zijn de kosten van uitzetten van wegen, opmetingen en berekeningen. Hieruit volgt, dat een Ge meente, welke de verstrekte kadastrale gegevens gebruikt voor den technischen uitleg, ook aan het Kadaster in een of anderen vorm een vergoeding kan geven voor het verstrekken van de kadastrale gegevens. De Gemeente kan die vergoeding op alle grondeigenaren samen weer verhalen en het is billijk, dat de bouwexploitanten deze ver goeding betalen. Het is een deel van de kosten, die noodzakelijk waren om hen in het bezit te stellen van een winstgevend object. De vorm en de grootte van de vergoeding zullen voor elke Ge meente afzonderlijk bepaald moeten worden. Rekening dient ook gehouden te worden met den tijd, waarbinnen de Gemeente het verhaal kan toepassen, want dergelijke uitgaven verveelvoudigen zich zelf gemakkelijk door de renten, die er bij komen. In het verstrekken van de gegevens, verkregen uit de uitzettingen van een wegenplan, dus de coördinaten van vaste punten van de meetlijnen en veldwerken van de opmetingen van de uitgezette wegen, kan voor een gedeelte een compensatie gevonden worden voor de verstrekte kadastrale gegevens. Tegen overneming van deze gegevens door het Kadaster (natuurlijk onder reserve van con trole) is hier geen bezwaar, omdat de Gemeente hier niet optreedt als grondeigenaresse, dus in haar privaatrechtelijke functie, maar als uitvoerster van verordeningen. Echter kan de Gemeente lang niet altijd de kosten van aan te leggen wegen op de grondeigenaren, op grond van de technische uitlegverordening, verhalen. Elke Gemeente heeft wegen, waaraan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 233