234 reeds bebouwing aanwezig is, maar waarvan de verharding onvol doende is en waarin de noodzakelijke leidingen ontbreken. De aan wezige bebouwing kan meer of minder verspreid zijn. Worden der gelijke wegen verbeterd door het aanbrengen van een doelmatige verharding, leidingen en verlichting, dan vindt een waardestijging plaats van de aanwezige bebouwing en van de aangrenzende bouw terreinen. Het is billijk, dat de eigenaren naar de grootte van die waardestijging bijdragen in de kosten van den aanleg van den weg. De eenige wijze, waarop een gedeelte van de aanlegkosten verhaald kan worden, is het heffen van een belasting op grond van de Ge meentewet. Of men deze belasting een baatbelasting, straatbelasting of aan- legbelasting noemt, doet weinig terzake. In verschillende Gemeen ten zal men daarvoor onderscheiden namen vinden, maar met alle wordt hetzelfde doel bereikt. Voor de heffing van de belasting is van zeer veel belang de frontlengte van den eigendom langs den weg, immers met die frontlengte houdt de waardevermeerdering van den eigendom zeer nauw verband. Om de aanslagen in de belasting te kunnen vast stellen, moet de Gemeente nauwkeurig kennen de frontlengte van het perceel aan den weg. Uitpassen van oude kadastrale kaarten is te onnauwkeurig. Opmeten ter plaatse is veelal niet mogelijk, omdat de eigendomsgrenzen op het terrein niet zichtbaar zijn. Een aanwezige heg is dikwijls juist niet de grens. Ook voor het heffen van deze belastingen is het bezit van juiste kadastrale gegevens door de Gemeente noodzakelijk. Bezit een Gemeente deze gegevens niet, dan zullen tallooze bezwaarschriften tegen de aanslagen in de be lasting inkomen. Veel tijd moet verspild worden om te trachten tot een compromis te komen, terwijl in sommige gevallen kadastrale grensuitzetting alleen uitkomst kan brengen. Niet alleen omdat be zit van kadastrale gegevens de onkosten van de heffing van de belasting zal drukken, maar ook omdat de gegevens gebruikt wor den voor het heffen van een belasting, is vergoeding voor die ge gevens aan het Kadaster door de Gemeente gemotiveerd. Onteigeningen door de Gemeente zullen in hoofdzaak geschie den op grond van de Woningwet. De noodige kadastrale gegevens zullen dan reeds in het bezit van de Gemeente moeten zijn, omdat aan een onteigening in het belang van de volkshuisvesting moet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 234