235 voorafgaan een vastgesteld uitbreidingsplan, een vastgestelde voor gevelrooilijn of een bouwverbod. Moeilijkheden levert de onteige ning in deze gevallen dan ook niet op. Nauwkeurig kunnen de groot ten van de te onteigenen gedeelten van perceelen worden vastge steld. Nauwkeurigheid is ook noodzakelijk, omdat op vordering van den eigenaar het geheele perceel zal moeten worden onteigend, in dien er minder dan 3^4 van het perceel of minder dan 10 aren zou overblijven en de eigenaar geen andere eigendommen grenzende aan het overblijvende deel heeft. Beschikt een Gemeente niet over voldoende kadastrale gegevens, dan zal het kadastrale plan een allesbehalve veilige basis voor de onteigeningsprocedure vormen. Voor de gewone onteigening, die plaats moet vinden voor de uit voering van technische werken b.v. den aanleg van een kanaal, ha ven, tunnel enz. zijn ook goede en juiste kaarten noodig. Valt het werk binnen het hermeten gedeelte van de Gemeente, dan is het vervaardigen van die kaarten eenvoudig. De benoodigde gronden voor het te maken werk moeten op het terrein worden afgepaald en deze afpaling moet aan den meetkundigen grondslag van de her meting worden vastgemeten. De kaarten voor de onteigening kun nen dan gemaakt worden. Valt het werk buiten het hermeten ge deelte, dan zullen de gronden noodig voor het werk ook weer op het terrein afgepaald moeten worden. Het Kadaster zal de grenzen van de perceelen bij de onteigening betrokken moeten delimiteeren. Vaste punten zullen moeten worden bepaald en aan den gevormden meetkundigen grondslag zullen zoowel de gedelimiteerde grenzen als de afpaling van de te onteigenen gronden moeten worden vast gemeten. Op deze wijze kan weer een juiste kaart vervaardigd worden. Volgt men deze werkwijze niet, dan bestaat er groote kans, dat de door de Rechtbank benoemde deskundigen voor het uitbren gen van hun rapport aan het Kadaster opdracht geven, de te ont eigenen perceelen en perceelsgedeelten op te meten en de grootten nauwkeurig vast te stellen. Deze meting kan in de onteigeningspro cedure een belangrijke vertraging geven, die voorkomen wordt in dien bij het opmaken van de onteigeningsbescheiden de werkwijze door mij aangegeven, gevolgd wordt. Behalve de werken voor de uitvoering waarvan onteigening noo dig is, zijn er tallooze kleinere werken, die in of op de openbare wegen worden gemaakt. Voor het maken van die kleinere werken in of op de openbare wegen is het noodig te weten wat er zich op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 235