236 of in de wegen reeds bevindt. Terreinvoorwerpen op de wegen, zijn voordat een werk wordt uitgevoerd gemakkelijk op te meten; dit is echter niet het geval voor hetgeen zich in den grond bevindt. Heeft men geen kaarten en meetcijfers van hetgeen in de wegen aan wezig is, dan zullen de wegen moeten worden opgebroken en wor den ontgraven. Dit is een zoeken, waarbij geen enkele zekerheid verkregen wordt dat men alles vindt. Een gevolg hiervan kan zijn, dat tijdens de uitvoering van een werk dit gedeeltelijk gewijzigd moet worden, wat groote kosten met zich mee kan brengen. Een goede oplossing is dan dikwijls niet meer mogelijk, omdat een ge deelte van het werk reeds gereed is en men het gemaakte maar weer niet kan gaan sloopen. Het is dan ook absoluut noodzakelijk, dat iedere Gemeente be schikt over kaarten, waarop alle in de wegen voorkomende werken zijn ingekaarteerd en over veldwerken met meetcijfers van die wer ken. De werken moeten zijn vastgemeten aan een vasten onver- anderlijken meetkundigen grondslag. De meetkundige grondslag van de hermeting is de meest gewenschte. In een Gemeente mag maar één meetkundige grondslag voorkomen om fouten te vermijden. In vele Gemeenten ziet men de noodzakelijkheid van het aanme ten van de werken, zooals leidingen, wel in. Bij storingen kunnen dan afsluiters en andere vitale onderdeelen snel gevonden worden. De wijze waarop dit aanmeten geschiedt is echter oorzaak, dat de metingen weinig nut hebben. Meestal worden de gemaakte werken vastgemeten aan aanwezige bebouwing, een houten paal of een ander op of nabij den weg zichtbaar voorwerp. In Gemeenten waar geen meetkundige grondslag aanwezig is, moet men zich met deze methode wel tevreden stellen, maar in Gemeenten waar wel een meetkundige grondslag aanwezig is, bezigt men deze methode veel al ook door gebrek aan landmeetkundig inzicht. Doordat huizen worden afgebroken en iedere 10 jaar vernummering van de huizen plaats vindt, terwijl soms de straatnaam gewijzigd wordt, kan men met de aanwezige meetcijfers niets beginnen en niets vinden. Voor de technische werken is dan ook een goede meetkundige grondslag een allereerste eisch. Het verkrijgen van dien meetkundi gen grondslag door een hermeting rechtvaardigt dan ook ten volle een bijdrage van de Gemeenten in de kosten van de hermeting, mits de meetkundige grondslag in overleg met de Gemeente wordt vast gesteld en de gegevens van de vaste punten aan de Gemeente wor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 236