239 hebben? Alvorens deze vraag te beantwoorden, dient de voor naamste landmeetkundige behoefte van de Gemeente nog even gereleveerd te worden. Zooals U reeds gebleken zal zijn, heeft de Gemeente in de eerste plaats de behoefte alle kadastrale gegevens, als de coördinaten van vaste punten, veldwerken en hulpkaarten in haar bezit te hebben. Aan deze behoefte is alleen te voldoen indien het Kadaster hermeten is. Wordt aan deze behoefte voldaan, eerst dan heeft het zin, het landmeetkundig werk van de Gemeente op hoog peil te brengen en ook dan is er bij de grootere Gemeenten plaats voor een land meter met academische opleiding. Naast dezen landmeter zal bijna overal met veldassistenten volstaan kunnen worden, omdat het landmeetkundige werk, wat in en door de Gemeenten verricht moet worden, veelal van eenvoudigen aard is, omdat de meetkundige grondslag voor een groot deel aanwezig zal zijn doordat het Ka daster hermeten is. Is het Kadaster niet hermeten, dan is er voor een landmeter met academische opleiding in een Gemeente weinig goeds te verrichten. Het hooge peil van eigen werk heeft nagenoeg geen nut wanneer de kadastrale kaarten en gegevens niet op een even hoog peil staan. Het minst nauwkeurige deel bepaalt de waarde van het kartogra- fisch werk. Naar mijn meening staat het niet hermeten zijn van het Kadaster het benoemen van academisch gevormde landmeters in Gemeente dienst in den weg. Van welke zijde men de zaak ook beziet, steeds stuit men er weer op, dat het Kadaster ten achter is. Het is niet toelaatbaar, dat het Kadaster nog langer ten achter blijft bij de wetgeving en de juiste uitvoering van de wetten onmogelijk doet zijn. Het fiscale doel dient op de tweede plaats te komen. In de toekomst zal het Kadaster een geheel andere en veel belangrijker functie in het maatschappe lijk leven moeten gaan vervullen dan zij in het verleden heeft ge daan. Het Kadaster zal het centrale orgaan moeten worden, dat in de landmeetkunde in ons land de leiding geeft en wanneer het zelf op hoog peil staat, zal het die leiding ook gemakkelijk kunnen geven. Alle landmeetkundige werk buiten het Kadaster verricht, zal vol gens door het Kadaster te geven richtlijnen moeten worden uitge voerd. De resultaten van dit landmeetkundig werk zullen aan het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 239