245 vervaardiging van kopie-veldwerk wordt vervangen door het systeem van foto kopieën en verzoekt het bestuur van K. en L. de noodige stappen daarvoor te willen doen. TOELICHTING Bij proefneming is gebleken, dat van potlood-veldaan- teekeningen zeer duidelijke fotokopieën gemaakt kunnen worden. Het voor verschillende landmeters op het terrein bezwaarlijk uitvoerbare doordruksysteem zal hierdoor kunnen vervallen; het maken van minuut veldwerk zal bevorderd worden, terwijl men minder afhankelijk is van de kwaliteit van het minuutpapier en de bezwaren daarvan, in het ver leden ondervonden. De heer A. A. H. Heezemans licht het voorstel nog nader toe. Voordeelen van het systeem van fotokopieën zijn: 1°. het is gemakkelijker uitvoerbaar en bevordert daardoor het maken van mi nuutveldwerk op het terrein; 2°. men is minder afhankelijk van de weersomstandigheden; 3°. ook met slecht materiaal zijn nog goede resultaten te bereiken; 4°. er komt meer uniformiteit in de vervaardiging van het veldwerk. Daarna beziet Spreker de bezwaren: 1°. de oorspronkelijkheid van het minuutveldwerk gaat iets achteruit, maar er zal minder minuutveldwerk op kantoor gemaakt worden; 2°. het heen en weer sturen van de veldwerken naar Amsterdam beteekent eenige last en risico en men is de veldwerken enkele dagen kwijt; deze be zwaren zijn niet groot; de rectophot zou misschien met voordeel gebruikt kunnen worden; 3°. de fotokopie geeft geen kleuren; maar dit doet de doordruk ook niet; hoofd zaak is, dat de fotokopieën voldoende duidelijk zijn. De Voorzitter merkt op, dat beide systemen hun bezwaren hebben. Velen wil len nog niet graag afstappen van het doordruksysteem. Dit is echter nimmer imperatief voorgeschreven. Het bestuur zou willen, dat de Afdeeling Breda zich in verbinding stelt met den ingenieur-verificateur aldaar, om gedurende een jaar een proef te mogen nemen met fotokopieeren. Aan de hand van het door de Afdeeling Breda uit te brengen rapport zal men zich dan beter een oordeel kun nen vormen. De heer Heezemans acht een proef niet noodig: er zijn reeds voldoende voorbeelden. De Voorzitter meent, dat een proef toch aan te bevelen is, om verschillende bezwaren, die ongetwijfeld bestaan, beter te kunnen beoordeelen. Zoo wordt rood op de foto zwart, terwijl blauw slecht overkomt. De heer H o u b e n wil graag meewerken aan een proef. Spreker onderschrijft volkomen het voorstel Breda. Het doordruksysteem kost te velde meer tijd. Spre ker wil ook wel af van de „flodderige" veldwerken. De heer De Korver gaat accoord met het denkbeeld van het bestuur. Het is niet noodig nu al te kiezen. Beide systemen kunnen naast elkaar worden toegepast. Een nog niet genoemd bezwaar tegen fotokopieën is de snellere groei van het archief.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 245