258 De vergadering acht het gebruik van het nieuwe model zetlat en het nieuwe model handvat voor meetveeren, beschreven door den heer H, Vermeulen, zeer aanbevelenswaardig. Het rapport van den heer J. Polman, zijnde van informato- rischen aard, geeft geen aanleiding tot bespreking of tot het for muleeren van een conclusie. Hierna volgt een demonstratie door Prof. Ir. W. Schermer hor n van enkele der nieuwste instrumenten. Het zijn drie Wild theodolieten, de Zeiss Z 4, de Hildebrand met 8 cm schroefmicros- coop en de nieuwe De Koningh-afstandsmeter, welke eigendom zijn van de Technische Hoogeschool of den Algemeenen Dienst van den Rijkswaterstaat. Prof. Schermerhorn merkt hierbij o.a. op, dat de begin selen voor de afleesinrichting eigenlijk tot een paar terug te voeren zijn n.l.: a. de symmetrie-instelling, waarbij ingesteld moet worden tusschen twee evenwijdige indexstrepen; b. de coïncidentie, waarbij men de strepen met eikaars verlengde laat samenvallen. De nauwkeurigheid van beide is opgevoerd tot 3 a 4 secunden. In de praktijk heeft men van beide afleesinrichtingen gebruik ge maakt. Zoo is coïncidentie toegepast bij de instrumenten van Wild en Zeiss. Men is echter hierbij gebonden aan een zekere mechanische precisie. Aan het beeld van de strepen, die men slechts op één punt waarneemt, mag niets mankeeren, zoodat het aanbrengen van de strepen een belangrijke rol vervult. Bij eenvoudiger instru menten is men weer tot de symmetrie instelling, het klassieke type, teruggegaan. Het komt spreker juist voor, dat men bij de vervaar diging van de instrumenten stelt: öf heelemaal volmaakt of heele- maal eenvoudig. Bij den Zeisstheodoliet geschiedt het klemmen van den rand met behulp van een veertje; deze inrichting is gemakkelijk bij de toe passing van de repetitiemethode, hoewel deze methode niet zeer noodzakelijk is, in aanmerking genomen de nauwkeurige aflezing van het instrument. Bij den Wild T 2 en bij den Zeiss II valt op de centrale ver lichting en de hulpinrichting, aangebracht voor het centreeren. Gezien de nauwkeurigheid van de aflezingen moeten deze beide instrumenten eigenlijk gebruikt worden met dwangcentreering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 258