261 verschillen werden bepaald, een en ander met een onnauwkeurig heid van een paar dm, waarna de foto's bij den topografischen dienst werden onthoekt op correctostat. Aan de hand van de ka dastrale kaart werden de op de onthoekingen zichtbare lijnen met een dunne inktlijn overtrokken, waarna het fotobeeld werd weg- gebleekt, en ten slotte werden bij den fototechnischen dienst te Amsterdam van de langs bovengenoemden weg verkregen teeke- ningen vergrootingen vervaardigd op de schaal van het kadastrale plan, i.e. 1 a 5000 of 1 a 2500. Alvorens zijn uiteenzetting te vervolgen, verzoekt spreker den heer Von Fr ij tag Drabbe een en ander te willen mededee- len over het werk, dat door den topografischen dienst in dezen werd verricht. Laatstgenoemde begint met op te merken, dat het een vreugde beteekende, in deze zaak medewerking te verleenen en aldus een kleinen wederdienst te kunnen bewijzen aan het Kadaster, waarbij zijn dienst 100 jaar gegevens heeft „gehaald". Wat het werk zelf betreft, merkt hij op, dat aan deze proef uitsluitend jeugdige teekenaars hebben gewerkt, dat er in totaal 500 uren aan werden besteed en dat de daaraan verbonden kosten 190 gulden hebben bedragen. Door den topografischen dienst werden in totaal een 12-tal foto's verwerkt, waarvan sommige maar zeer gedeeltelijk werden gebruikt, waardoor het nuttig effect ongunstig werd beïnvloed. Ook de om standigheid, dat op het terrein een 7-tal punten foutief was geïden tificeerd (overjarige foto's, ongeschoold personeel) heeft niet mede gewerkt tot het bereiken van de hoogst mogelijke productiviteit. Men beschikte niet altijd over voldoende stereoscopisch materiaal. In het algemeen echter is niet geteekend, wat niet stereoscopisch te zien was dit als antwoord op een door Prof. Schermer hor n gestelde vraag De heer Hamelberg voortgaande, merkt allereerst op, dat het zaak is, de op de onthoeking over te trekken lijnen vooral met zeer dunne inktlijnen te markeeren, aangezien anders door de 4- voudige vergrooting naar 1 a 2500 de lijnen te breed worden om daarvan later een behoorlijke potloodkopie te kunnen vervaar digen. Mede met het oog hierop acht spreker de mogelijkheid, gebruik te maken van onthoekingen op kleiner schaal, uiterst problematiek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 261