262 Teneinde eenig idee te krijgen van de verkregen nauwkeurigheid werden op verschillende foto's een 50-tal overtollige punten trigo nometrisch bepaald en de coördinaten berekend, waarna de be rekende afstanden van die controlepunten tot paspunten werden ver geleken met de uitgepaste afstanden. Het gemiddelde verschil bedroeg 0,3 mm op schaal 10.000, dus 3 m in werkelijkheid. Hier en daar waren de verschillen echter be langrijk grooter. De terreinen, waarover de proef zich uitstrekte, waren in het al gemeen vlak. Voor terreinen met groote hoogteverschillen is de gebezigde methode minder geschikt. Spreker noodigt vervolgens de Vergadering uit, het aanwezige demonstratiemateriaal te willen bezien, waarbij naast elkaar wor den beschouwd: le de bestaande kadastrale kaart, 2e het weggebleekte fotobeeld op correctostat in zwarten inkt, 3e een vergrooting hiervan op de schaal van het kadastrale plan (c.q. op grootere schaal, welke in aanmerking zou kunnen ko men voor vervaardiging van nieuwe kadastrale plans). Het verschil tusschen kadastrale kaart en terrein blijkt wel zeer duidelijk. Een omvangrijk terrein, vroeger wellicht bosch of heide, is in den loop der jaren herschapen in bouwland, en talloos vele akkers, omgeven door zeer behoorlijke cultuurgrenzen, liggen daar waar de kadastrale kaart een groot maagdelijk wit vlak vertoont, en waarin oriënteering, zelfs door den landmeter, buitengesloten is te achten. Spreker merkt vervolgens op, dat de aldus verkregen nieuwe kaarten natuurlijk niet zoo maar aanvaard kunnen worden als ka dastrale plans, maar dat zij ten aanzien van de figuratie eerst ver geleken moeten worden met het terrein. Ten slotte deelt spreker nog mede, dat over enkele jaren van geheel Nederland luchtfoto's 1/10.000 onthoekt en voorzien van een ruitennet beschikbaar zullen zijn. Mochten zij op de hiervoor omschreven wijze dienstbaar kunnen worden gemaakt voor de ver betering van kadastrale kaarten, dan zou die verbetering nagenoeg geen kosten medebrengen. Een vruchtbare gedachtenwisseling naar aanleiding van het door den heer Hamelberg te berde gebrachte, is welhaast onmoge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 262