31 Ia. al hetgeen aanwezig is in de bibliotheken der bij de Federatie aange sloten vereenigingen, met deze restrictie, dat van den inhoud van daarin aanwezige niet-landmeetkundige tijdschriften slechts datgene in aanmerking komt, wat voor den Nederlandschen landmeter van belang geacht kan worden; lb. al hetgeen gepubliceerd is in landmeetkundige tijdschriften, aanwezig in Nederlandsche niet-particuliere bibliotheken; Ic. al hetgeen verder aanwezig is in Nederlandsche niet-particuliere bibliothe ken voor zoover betrekking hebbende op 1. alle onderwerpen in den Klapper op het Tijdschrift voor K.- en L. genoemd onder Landmeetkunde (de Foutentheorie slechts in zooverre zij toepasselijk is op de Landmeetkunde); 2. speciaal landmeetkundige rekenhulpmiddelen en geschiedenis van de landmeetkunde. Uitgezonderd mag slechts worden datgene, wat voor den Nederlandschen landmeter van geen belang geacht kan worden, zooals buitenlandsche personalia. Het is voldoende zich te beperken tot hetgeen geschreven is in de talen Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch; de Commissie meent, dat belang rijke mededeelingen, oorspronkelijk in andere talen gepubliceerd, doorgaans ook wel in de literatuur van de vier genoemde talen zijn opgenomen. Wegens de uitgebreidheid van de juridische en de wiskundige literatuur lijkt het de Commissie niet wel doenlijk, uit andere bibliotheken dan die van de aangesloten vereenigingen datgene te catalogiseeren, wat voor den landmeter van belang is. Bovendien kan wel worden aangenomen, dat veel hiervan is gepubliceerd in de onder Ia en Ib vermelde literatuur. Wie dieper wil ingaan op bepaalde juridische of wiskundige kwesties of b.v. wil beschikken over meer literatuur betreffende uitbreidingsplannen, raadpleegt uiteraard geen land meetkundige catalogi, maar zal zich tot terzake ruimer georiënteerde instellingen wenden. Onder het bevorderen van de toegankelijkheid heeft de Commissie gemeend te moeten verstaan: Ha. de catalogiseering van de landmeetkundige literatuur; lib. het samenstellen van klappers op binnen- en buitenlandsche tijdschriften, voor zoover in bovengenoemde bibliotheken aanwezig; IIc. de uitleening van boeken en tijdschriften. Zij geeft echter de Federatie in overweging ook aandacht te schenken aan de volgende punten, die naar de meening van de Commissie, de toeganke lijkheid van de literatuur verhoogen. 1. Het normaliseeren van de notaties en vaststelling van zuiver Neder landsche vaktermen in samenwerking met de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland. 2. Het uitnoodigen van schrijvers van boeken op landmeetkundig gebied, hun werken van tot in onderdeelen afdalende inhoudsopgaven te voor zien. 3. Het samenstellen van een lijst van boeken (niet alleen over landmeet kunde, doch ook over de hulpwetenschappen, zooals wiskunde, optiek, enz.), die in een goede landmeetkundige handbibliotheek behooren aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 31