43 De gang van zaken zal nu duidelijk zijn. Men construeert in de figuur alle rechten (4), hetgeen b.v. kan geschieden door de be rekening van de stukken: Po A - fi en Po B ai bi De opgave luidt dan, een punt P te construeeren, zoodanig dat: [v; Vi] [e; ei (ai2 -f bi2)] minimum wordt. De som van de kwadraten van de loodlijnen uit P op de verschillende rechten neergelaten, elk voorzien van een gewicht ai2 bi2 moet tot een minimum gemaakt worden. Van dit vraagstuk bestaan zeer veel oplossingen. Een der, voor al uit theoretisch oogpunt, meest ingenieuse is wel die van M. d' Ocagne (Journ. de l'Ecole Pol. cah. 63 (1893), p. 1). Uit practisch standpunt bezien, heeft deze methode eenige bezwaren. Ook aan de grafische oplossing van K. Friedrich (Neue Grundlagen und Anwendungen der Vectorrechnung, München und Berlin 1921), die trouwens van een geheel anderen opzet uitgaat, kleven eenige practische nadeelen die daarom nog geen reden zijn, deze leerzame behandelingswijze niet te bestudeeren) De oplossing van dit veel bestudeerde vraagstuk, die door mij wordt geprefereerd, is die, waarvan Dr. W. C. van der Sterr, in leven Directeur van de Triangulatie in Zuid-Afrika, mij de be ginselen mondeling heeft medegedeeld. De methode werd in Zuid- Afrika steeds toegepast, maar voorzoover mij bekend, heeft Van der Sterr er nimmer iets over gepubliceerd. De reden hiervan is waarschijnlijk, dat hij nog steeds zocht naar een theoretisch juiste behandeling van het vraagstuk van de achterwaartsche in snijding. Wel had hij hiervoor een benadering, maar deze bevre digde hem niet. Alleen voor het vraagstuk met uitsluitend voor- waartsche richtingen, was zijn oplossingsmethode theoretisch streng juist. Met behoud van de beginselen, aangegeven door Van der Sterr, zal in hetgeen volgt een oplossing worden gegeven, die zoowel bij de voorwaartsche als de achterwaartsche snijding kan worden toegepast, die bovendien veroorlooft streng rekening te houden met eventueele verschillende gewichten van de waarnemin gen en waarbij het tevens mogelijk is, de nauwkeurigheid van het resultaat, aangegeven door de foutenellips, in de figuur te con- strueeren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 43