60 De gewichten worden alle gelijk 1 aangenomen. In een hulp formulier worden de grootheden f op de gebruikelijke wijze afgeleid. Met het nomogram voor de constructie van de inverse figuur zijn de punten, met driehoekjes gemerkt, geteekend. Van deze punten is Z het zwaartepunt. Hierna zijn de inverse punten verschoven naar de punten met zwarte stippen aangegeven. Deze punten zijn genummerd met de nummers van het hulpformulier. Het inverse punt 37 behoort bij de voorwaartsche richting uit 37. Dit punt is tevens met een zwarte stip gemerkt. Met het andere nomogram worden nu de rechten van de foutentoonende figuur geconstrueerd. Dit zijn (1) t/m (6). Het in het nomogram doorgeprikte punt is met een cirkeltje omgeven. Op elke rechte ligt dus zoo'n punt. Getrokken worden nu de hulprechten 1^ en I2, benevens de lijn I0. In het hulpformulier worden ingevuld de uitgepaste loodrechte af standen van de punten met zwarte stippen tot de lijn I0 en in kolom ai ingevuld. Op de hulprechten worden de afstanden fi, i en h,s uitgemeten en ingeschreven, waarna berekend kunnen worden de bedragen 2880 [ai ai], 2722 [ai ai £i, i] en 2963 [ai ai f1,2]. Thans geven de getallen 2722 2880 0,95 en 2963 2880 1,03 de ligging van de beide punten op de hulprechten Ix en I2 aan, welker verbindingslijn (IIx) een meetkundige plaats van P oplevert. De lijnen IIX en II2 zijn het tweede stel hulprechten; IIx is sa menvallend met de bij de eerste hulprechten behoorende meetkun dige plaats van P gekozen. Dit is niet wezenlijk, maar wel voor- deelig, omdat deze keuze een eenvoudige controle oplevert. De tweede meetkundige plaats wordt op dezelfde wijze bepaald, waar door P bekend wordt. De controle, waarop zooeven gedoeld werd, bestaat hierin, dat deze meetk. pl. evenwijdig moet loopen met het eerste stel hulprechten, immers meetkundige plaats en hulprechten hebben t.o.v. de ellips toegevoegde richtingen. Thans worden de grootheden v uitgepast en ingevuld, waarna [vv] en fjt.2 hier gelijk aan [vv] 3 worden berekend. Uitgaande van P past men op de meetkundige plaatsen naar beide kanten segmenten uit gelijk aan Mi" en Mn, zie formulier. De foutenellips kan nu worden getrokken, waarmee het vraagstuk is afgedaan. Bij een willekeurige keuze voor de ligging van het tweede stel hulprechten t.o.v. het eerste verkrijgt men ook controle. Men be paalt nl. van de foutenellips 4 punten en 4 raaklijnen. De ellips is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 60