61 dus overbepaald, waardoor bij een fout zal blijken, dat de ellips niet construeerbaar is. Intusschen is deze controle minder scherp dan de boven omschrevene. 13. De groote waarde ontleent de grafische vereffeningsme thode aan haar aanschouwelijkheid. Het is duidelijk, dat hierbij spoediger dan bij het rekenen, een zekere mate van inzicht en er varing verkregen wordt in het vraagstuk van de puntsbepaling. Men leert meer van elke uitgevoerde puntsbepaling en men staat daar door in het veld vrijer tegenover dit vraagstuk. Dit is echter niet het eenige voordeel. In normale gevallen kan men gerust de ligging van P op het oog bepalen. Ook al is men daarbij een cm mis, dan is het resultaat ruim voldoende. Slechts een zeer geringe oefening is hiervoor noodig en dan is de werkwijze zeer voordeelig. In twij felgevallen omtrent de nauwkeurigheid past men de grootheden v uit en berekent Mi en Mn. In normale gevallen is dit niet noodig. men leert al spoedig de nauwkeurigheid taxeeren als de fouten- toonende figuur geteekend is. Ook uit theoretisch oogpunt bezien is de hier gegeven meetkun dige behandeling zeer leerzaam. De constructie geeft aanleiding tot nog een aantal zeer interessante beschouwingen, die hier achter wege blijven om niet verwarrend te werken. Misschien kan hierop later nog eens worden teruggekomen. Mededeeling. De administratie van dit Tijdschrift stelt de nomogrammen waarvan in dit artikel sprake is, verkrijgbaar a 0.25 per stel (buitenland; 0.30), verzendingskosten inbegrepen. Te bestellen door storting of overschrij ving op postrekening 103547 van (of per postwissel aan) F. Harkink. Mathenesserweg 816, Rotterdam-West. Compensation graphique dans la triangulation complémentaire. Partant d'un principe de feu le Dr. W. C. van der Sterr, Directeur de la Triangulation de 1'Union sud-africaine. On se sert de deux nomogrammes: un pour la con struction de la figure nommée „inverse" et un pour construire les divers lieux géométriques a grande échelle. La méthode est tout a fait rigoureuse selon la méthode des moindres carrés et permet de construire l'ellipse d'erreur du point considéré.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 61