69 ook, dat men hoopte profijt te kunnen trekken van de ervaring met het gebruik van den bodem, die ik in andere functie gedurende lange jaren het voorrecht had in Oost en West op te doen. Deze gedachtengang ligt vooral voor de hand en is trouwens bij ver schillende besprekingen duidelijk geformuleerd, waar de opleiding tot civiel-landmeter tot voor kort plaats vond aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, die ruimschoots gelegenheid bood tot het opdoen van kennis ook in die agrarische wetenschappen, die voor den landmeter van belang zijn. Het ligt natuurlijk geenszins in mijn voornemen te trachten U hier hetzelfde te geven wat daar gegeven wordt. Mijn zwakke krachten zouden daartoe ontoereikend zijn en bovendien: dat is hier ook heelemaal niet alles noodig. Maar wel zal ik trachten, in de eerste plaats de civiel-landmeters belang stelling te doen krijgen voor en begrip bij te brengen van die kan ten van het agrarische gebruik van den grond, waarmede zij later in hun practijk voornamelijk te maken zullen krijgen. Ook al lag tot dusverre de werkkring van den civiel-landmeter in hoofdzaak binnen het Rijk der Nederlanden in Europa, ik zal mij bij mijn lessen volstrekt niet tot de grenzen van Nederland beperken. Dit zou in strijd zijn, zoowel met het karakter, dat aan hooger onderwijs eigen dient te wezen, als met hetgeen men van mij, met een loopbaan die tot dusverre in hoofdzaak buiten Europa lag, zou mogen verwachten. En ik zal mij ook volstrekt niet be perken tot toestanden in onze eigen overzeesche gewesten. Overal waar ik ook buiten de grenzen van het Nederlandsche gemeenebest mocht komen, van Oost tot West, van Panama tot Macao en Manila, overal vond ik sporen van de werkzaamheid van Nederlandsche ingenieurs, die, zij het op ander gebied dan dat van mijn onderwerp, hun opleiding aan deze Hoogeschool had den gekregen. En overal werd met respect over hun verrichtingen gesproken. Op dit oogenblik bevindt onze Hoogleeraar in het Land meten, Prof, Ir, W. Schermerhor n, zich met een opdracht van de Chineesche Regeering in China. Het zou in strijd wezen met de traditie, zoowel van deze Hoogeschool als van ons volk, het veld van werkzaamheid harer jonge technici, ook harer land meters, als door bepaalde grenzen beperkt te zien. Het is niet mijn bedoeling daarmede te zeggen, dat die taak, daar waar zij binnen de grenzen van het Nederlandsche territoir ligt, beperkt zou wezen. Vooral in Nederlandsch Indië ligt voor ons

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 69