78 organen ongerust maken. Een ieder zal het evenwel als gelijkstaande met zelfmoord beschouwen om plaats te nemen in een wagen met een motor van een ontzagwekkend aantal paardekrachten, maar waarvan remmen en stuurmiddelen niet met de kracht van dien motor in overeenstemming zijn gebracht. In de Buitengewesten is het vaak aldus, dat men vergeet, dat het gebruik van den grond beheerscht gaat worden door den zeer sterken motor van het mo derne economische leven, met zijn machines, met zijn geperfection- neerd wegennet en verdere outillage. En daar kunnen de zwakke remmen en stuurmiddelen van de adat niet meer tegenop. Dit is geen verschijnsel, dat beperkt is tot Nederlandsch Indië. Frédéric Martin zegt in een studie, waarin hij de legende van de grenzenlooze vruchtbaarheid van de tropische gronden weerlegt: „A la réalité, les populations indigènes en détruisant les surfaces immenses de forêts tropicales, ont créé le désert derrière elles. Pour l'avenir, le colonisateur a comme premier róle de con- server les terres qui ont encore un potentiel de fertilité suffisant pour servir a la culture, et a plus forte raison aussi, les zones de terres riches en éléments fertilisants.. Son devoir est done de sur- veiller Taction destructrice des indigènes, de la prévenir, d'empêcher lecobuage1), d'interdire a tout prix la déforestation". 2) Ik ken geen gewichtiger plicht voor de overheid, dan het be waren van de productiviteit van den bodem, waarop de huidige en alle toekomstige generaties zullen moeten leven. De regeling van het gebruik van den bodem is gewichtiger dan het regelen van scheepvaart, geldwezen en van nog zeer veel meer gewichtige za ken, die óók belangrijk, maar niet zóó belangrijk zijn als het be houd van de productiviteit van den bodem. Bij het uitspreken van dergelijke gedachten, die ik hier niet voor de eerste maal uit, stuitte ik meermalen op een gebrek aan begrip. Een gevolg van het stooten op de overtuiging, dat men toch nog een zeer groote reserve aan vruchtbare gronden in Nederlandsch Indië aanwezig acht; dat het met die beweerde devastatie van het land toch zoo'n vaart niet kan loopen, omdat men tot dusverre toch altijd land te kust en te keur heeft kunnen vinden. Het is hier thans niet de plaats, met cijfers te trachten aan te 1) Ecobuage hier brandcultuur, ladangen. 2) Frédéric Martin. Principes d'Agriculture et d Economie rurale appliqués aux Pays tropicaux, Paris, 1935, blz. 96.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 78