92 Alles schijnt dus juist zoo te zijn, als de belanghebbenden be doeld hebben. Maar schijn bedriegt; de werkelijkheid is anders. In de overgeschreven transportakte is behalve het kadastrale per ceel ook straat en huisnummer opgenomen. (Was dit laatste niet het geval geweest, dan zou Z zeker geen eigenaar van het hoekhuis geworden zijn.) De akte bevat dus twee aanduidingen, die met el kaar in strijd zijn. Door de overschrijving van deze akte wordt niet aan den eisch voldaan, dat de belanghebbenden uit het gepubli ceerde af kunnen leiden, welk onroerend goed bedoeld is. Een bespreking van de vraag, welke gevolgen dit voor de eigen- domsverkrijging heeft, zou te ver voeren; wel is zeker, dat het eigendomsrecht van Z aanvechtbaar is. Op het hoekhuis is geen recht van hypotheek gevestigd, omdat het kadastrale perceel no. 124 niet voorkomt in hypotheekakte en borderel (art. 1219 en 1231 B.W.) en dus geen inschrijving op dat perceel genomen is. Wel is een inschrijving genomen op het perceel no. 125, wat geen juridische gevolgen heeft, omdat Z geen eigenaar van dat perceel is (art. 1214 B.W.); wat niet weg neemt, dat de eigenaar IJ veel last van deze inschrijving kan ondervinden, omdat even- tueele geldschieters en adspirant-koopers geen genoegen zullen nemen met een juridisch betoog, maar zullen eischen, dat deze in schrijving doorgehaald wordt, voordat geld geleend of het huis ge kocht zal worden. Het behoeft geen betoog, dat het niet mogelijk is door een ad ministratieven goocheltoer aan Z een niet aanvechtbaar eigen domsrecht en aan zijn crediteur een recht van hypotheek te ver schaffen. Het eenige middel is, rectificatie van de transportakte, royement van de genomen inschrijving op perceel no. 125, nieuwe hypotheekakte en borderellen. Op den weg van de overheid ligt het, hierop aan te dringen en onjuist zou het zijn door een kruisverwijzing het publiek in den waan te brengen, dat alles in orde is, waardoor juist de zoo noo- dige verbeteringen achterwege zouden blijven. Un problème administratif cadastral qui n' a d'intérêt que pour les géomètres néerlandais.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 92