93 Literatuuroverzicht (Tijdschriften). Res et jura Immobilia. De jaargang 1936 van deze belangwekkende periodiek is wederom voltooid. Als van den voorganger kunnen we getuigen, dat uiterlijk en inhoud aan hooge eischen voldoen. In de nummers 1 en 2 vinden we een artikel over plantrecht op de bermen van openbare wegen, en in de nummers 3 tot en met 8 een uitvoerige beschou wing over de niet bevaarbare-vlotbare rivieren, beide van de hand van den Heer H. van Hoecke. Over het plantrecht haalt de schrijver tal van zeer oude wetsvoorschriften aan, die dit recht erkennen voor de aanzwettende eigenaren. Meer in het bijzonder worden dan behandeld de rechten ten aanzien van de secundaire wegen, waarbij de noodige jurisprudentie wordt aangehaald, omdat hierbij veelal door verschillende gemeenten gevraagd is, de eigenaren te ont zetten uit het plantrecht. Ook de uiteenzetting over de onbevaarbare- niet vlotbare rivieren begint met de moeilijkheden ontstaan door het gebruiken van de wateren voor openbare doeleinden door de gemeenten ten koste van de aanzwettende eigenaren en fabrikanten, die tot dan het gebruik van het water hadden. Verder worden dan behandeld de quaesties van overheidstoezicht op, moge lijkheden van verandering in den loop van de wateren, gevolgen van vervuilen en wie gehouden is tot zuivering van de vervuilde beken. Het artikel omvat 62 bladzijden druks en maakt bij bestudeering den indruk, dat de schrijver wel alle zijden van het vraagstuk heeft belicht. Op vele plaatsen zal de lezer worden getroffen door uitingen, die ook voor ons recht van belang kunnen zijn, omdat hier dikwijls dezelfde quaesties aan de orde komen. Vermelden we ten slotte nog, dat thans de vijfde jaargang is afgesloten en daarom afl. 11 en 12 geen artikelen bevatten, maar alleen een klapper op wat tot nu toe werd gepubliceerd aan jurisprudentie (1000 beslissingen), alles ver deeld over een tiental hoofden en met den tekst der betrekkelijke wetsartikelen. De opzet is, op deze wijze geleidelijk te geraken tot een „Code du batiment et de la propriété immobilière", waarin alles bijeen gebracht is wat van belang kan zijn voor den architect, aannemer, landmeter en andere menschen, die ge regeld in aanraking komen met onroerend goed en de rechten daarop. Op deze wijze hoopt Res et Jura trouw te blijven aan haar devies: „Se rendre utile". Wij verwachten, dat, als de publicatie op dezelfde wijze kan worden voort gezet, dit inderdaad het geval zal zijn en het waarschijnlijk ook buiten de lands grenzen kan uitstralen. Met belangstelling zullen wij de verdere verschijning van deze goede perio diek blijven volgen. Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw, December 1936. In dit nummer treffen we verschillende bijdragen aan over de bekende ver- nietigingsbesluiten van uitbreidingsplannen (zie ook dit tijdschrift 1937/25).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 93