20 mérhorn vertrokken naar Nanking om, op uitnoodiging van de Chineesche Re geering, advies uit te brengen over luchtkaarteering. Zijn afwezigheid duurt tot omstreeks 1 Maart a.s. Technische Hoogeschooi te Zurich. Onder leiding van Prof. Dr. C. P. Bacschlin en Prof, Dr. M. Zeiler en met gebruikmaking van de fotogramme- trische instrumenten van de Hoogeschooi, zal de 4e hoogeschoolcursus voor fotogrammetrie gehouden worden, welke uit 3 deelen bestaat: le ''eel: 1.6 Maart 1937 (prijs Zw. fr. 20..2e deel: 8—25 Maart 1937 (prfjs Zw. fr. 80..3e deel: 4 weken in den tijd van 30 Maart tot eind Mei in groepen van 6 deelnemers (prijs Zw, fr. 200.—). Het eerste deel geeft slechts een overzicht van de methoden en den tegenwoordigen stand van de fotogrammetrie. Het be zoek van het eerste en het tweede deel samen geeft een voldoenden grondslag voor latere werkzaamheid op het speciale gebied van de fotogrammetrie. Bij het derde deel wordt ondersteld, dat een voorontwikkeling reeds aanwezig is. Dit is een practische cursus. Aanmelding tot 15-2-1937 bij Prof. Dr. Zeiler, Technische Hochschule, Zürich, onder opgave of het onderwijs in de Fransché of in de Duitsche taal wordt gewenscht. Nadere inlichtingen kan Prof. J. M. Tienstra te Delft verstrekken. De fototcchnische dienst van de K. L. M. bestond in December 1936 15 jaar. Juist drie lustra geleden werden door den heer Corsten een opbergkast van enkele vierkante meters in een der vertrekken van Waalhaven in gebruik gesteld, eenige schalen en maatglazen, en een luchtcamera, waarmede men in den voorafgaanden zomer een aantal proeven had genomen. Hiermede nam de technische en commercieele organisatie van een luchtfotografisch bedrijf bij de K. L. M. een aanvang. Een vergelijking met het frissche, ruime gebouw, dat thans den fototechnischen dienst tot woning dient, stelt wel duidelijk in het licht, wat in de afgeloopen bedrijfsperiode bereikt is. In de eerste jaren hield men zich vrijwel uitsluitend bezig met de uitvoering van z.g. overboordopnamen voor reclamedoeleinden, doch er werd terdege reke ning gehouden met de mogelijkheden van de luchtkaarteering, waarvan een grondige studie werd gemaakt. Vervolgens geraakte men in verbinding met Prof. ir. W. Schermerhorn, met wien jarenlang in stilte werd samengewerkt, totdat in 1930 de stelselmatige toepassing van de luchtkaarteering in Nederland werke lijkheid was geworden. Behalve de mogelijkheden van de topografische en land meetkundige toepassing van de luchtopname, kan blijkens de uitkomsten van de laatste jaren ook van de geologische interpretatie van luchtfoto's in de naaste toekomst veel verwachi worden om in korten tijd een overzicht te verkrijgen van de bodemrijkdommen van uitgestrekte gebieden, wat voor Oost- en West- Indië van onschatbaar belang zal blijken. De moderne inrichtingen van den fototechnischen dienst op Waalhaven, zoowel als de meetkundige dienst van den Rijkswaterstaat te Delft, waar de luchtopnamen tot kaarten worden verwerkt, worden beide regelmatig bezocht door belangstellende deskundigen, zooals land meters, geologen, leiders van overheidsdiensten, en door talrijke buitenlandsche autoriteiten, die zich op de hoogte komen stellen van de hier gebezigde metho den, waarvan de resultaten elke vergelijking met de beste prestaties van het buitenland kunnen doorstaan. 21 .Januari 1937. F. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 22