6 en duurzame verbinding niet aanwezig was. De nieuwe Rijksdriehoeksmeting bracht echter uitkomst en het Kadaster heeft niet geaarzeld die gelegenheid aan te grijpen om, door een belangrijke vermeerdering van het aantal driehoekspunten te geraken tot een samenstel van vaste punten voor rechtstreeksche aanmeting van breek- of snijpunten van eigendomsgrenzen (kort heidshalve noem ik die verder eigendomspunten). Door zijn ver zekering op het terrein en de aanduiding van zijn plaats in coördi naten van de Rijksdriehoeksmeting, is het KAD-punt een waar borg voor ondubbelzinnig verband tusschen alle opvolgende lengte metingen. Professor Schermerhorn stelt als eerste voorwaarde voor de bruikbaarheid van de fotogrammetrie tot kadastrale doeleinden: „Men moet in hoofdzaak met een kaart zonder cijfers kunnen vol- „staan". Ik zou hiertegenover de stelling willen plaatsen: „In een vol- maakt eigendomskadaster kan men in hoofdzaak volstaan met „cijfers zonder een kaart". Ik koos hier het woord eigendomskadaster, omdat onze oude in stelling haar aanvankelijke hoofdbestemming, een beteren omslag van de verponding of grondbelasting, gaandeweg op het tweede plan heeft gebracht om als hoofddoel na te streven, wat aanvanke lijk slechts nevendoel was, de verzekering van de eigendoms- en andere zakelijke rechten op den bodem. Deze gewijzigde doelstel ling is mede aanvaard door de Commissie in zake samenwerking van den landmeetkundigen dienst met particuliere landmeters van welke Commissie Professor Schermerhorn voorzitter was en die in den aanhef van Hoofdstuk III van haar Rapport neer schreef: „Naast het fiscale doel treedt als hoofddoel van het Ka- „daster op den voorgrond, de verzekering van de rechten op den „bodem, als hoedanig het tevens een onmisbare factor is voor een „goede organisatie van het grondcrediet. Op het bereiken van dit „hoofddoel is de dienst in de eerste plaats*) ingericht." Welnu aangezien de plaats van elk KAD-punt in coördinaten van het Rijksdriehoeksnet wordt uitgedrukt, zal het mogelijk zijn ook de plaats van alle eigendomspunten, door lengtemeting aan KAD-punten vastgelegd, in die coördinaten te berekenen. Ik geef Cursiveeringen van mij.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 8