7 toe dat wanneer de vastlegging niet door orthogonale lengte metingen is geschied - die coördinatenberekening wat omslachtig kan worden, maar dit doet aan de mogelijkheid geen afbreuk. Dan zou alzoo een volledige en blijvende aanwijzing van ligging en grootte van elk eigendomscomplex uitgedrukt kunnen worden in eenige getallenkolommen. Of dit denkbeeld in de toekomst ooit verwezenlijkt zal worden, laat ik gaarne in het midden, doch ik zou al evenmin reeds nu wil len aannemen, dat die verwezenlijking voor alle tijden uitgesloten zou zijn. Het ligt voor de hand, dat deze registratie den belanghebben den bij den grondeigendom vaak niet bevredigen zou en er, bij behoefte aan kadastrale gegevens, ook een teekening gevraagd zou worden. Aan dit verlangen ware al heel gemakkelijk te voldoen, omdat met behulp van een blaadje millimeterpapier op elke ge- wenschte schaal, een nauwkeurige teekening van elk willekeurig eigendomscomplex, ook al ware dit niet onder een en dezelfde gemeente gelegen, zou zijn samen te stellen. Niet alleen de belanghebbenden, ook de kadastrale dienst zelf zou zich met dit cijferkadaster vermoedelijk niet geheel tevreden stellen. Het lag dan ook niet in mijn bedoeling een instelling in dien vorm als summum van begeerlijkheid aan te prijzen, ik wilde in de eerste plaats er mee aantoonen, dat de kaart niet zoo bij uit sluiting de aandacht eischt als veelal aangenomen wordt, dat be staanbaar is een Kadaster met getallen als hoofdzaak, waarbij de kaart alleen waarde heeft als middel tot oriënteering, en in de tweede plaats, mij rekenschap geven van wat er in de toekomst uit de tegenwoordige kadastrale administratie groeien zal. Voortdurende uitbreiding van het aantal KAD-punten en ge regelde rechtstreeksche aanmeting van nieuwe eigendomspunten aan die KAD-steenen, zal er op den duur toe leiden, dat het Kadaster, ook zonder speciale hermeting, in het bezit zal komen van een archief, waarin de verdeeling van de bodemrechten in voor eiken ingewijde overzichtelijke getallenwaarden zal zijn neerge legd. De diensten, welke de kaart daarbij zal hebben te bewijzen, verhuizen dan naar het tweede plan en zullen zonder eenig be zwaar verleend kunnen worden door de huidige kadastrale kaart, in den toestand, waarin zij op dat tijdstip zal verkeeren. Een kleine halve eeuw geleden was het een mijner illusiën, eer-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 9