29 tijd geven als de proef gelukte, dat het gewettigd was, ze te nemen. Vóór met de delimitatie werd begonnen, zijn eerst nog fotografische vergrootingen van de kaart gemaakt op schaal 1 1250. Dit le om de bodemgesteldheid nog duidelijker te doen uitkomen; 2e. om op deze kaart de verschillende bij de delimitatie verkregen inlichtin gen te kunnen aanteekenen. De vergrootingen leverden een zeer be hoorlijke fotokopie van de slechts in potlood geteekende kaart, waar uit opnieuw blijkt van hoe groote beteekenis het voor dit werk is, dat we de medewerking hebben van den zoo vlot werkenden foto- technischen dienst van het Kadaster te Amsterdam. De huizen zijn er rood op gekleurd, het water blauw, moeras bruin, waardoor de kaart nog aan duidelijkheid won. Bovendien stonden zoo noodig de luchtfoto's ter beschikking om onduidelijkheden op te lossen. Met groote tegemoetkomendheid stelde de Burgemeester van Loosdrecht de raadzaal van het gemeentehuis te mijner beschikking voor het houden van de besprekingen. Het doet mij veel genoegen te kunnen zeggen, dat de uitkomst boven alle verwachting bevredigend is geweest. Op een enkele uit zondering na kwam men op het gemeentehuis tot overeenstemming over de grens. In sommige gevallen, waar beide eigenaars mede deelden, dat de grens niet was een van de natuurlijke afscheidingen, die op de kaart waren voorgesteld, was dit natuurlijk niet mogelijk. In het algemeen herkende ieder duidelijk zijn land. Enkele eige naars, die begonnen met te zeggen, dat ze van kaarten geen ver stand hadden en die trachtten de ligging van de grenzen van hun eigendom mondeling te omschrijven, bleken zich na eenige voor lichting uitstekend op deze kaart te kunnen oriënteeren, zooals dui delijk werd uit hun uitingen van verrassing bij het herkennen en aanwijzen van allerlei bijzonderheden. Ook ten opzichte van hen had de delimitatie daarna een vlot verloop. In vijf namiddagen zijn op deze manier de grenzen vastgesteld tusschen de gronden van 100 eigenaars, die op de oude kaart te zamen 500 perceelen bezitten, met een gezamenlijke oppervlakte van 275 ha. Dit gunstige resultaat is m.i. hoofdzakelijk te danken aan de om standigheid, dat de luchtfotogrammetrie het mogelijk maakt, kaar ten van het terrein te vervaardigen, die dit tot in de kleinste details weergeven, wat met onze vroegere kaarten onmogelijk het geval kon zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 12