31 lijnen betreft, steeds beperking moet opleggen in het aantal punten, dat hij opneemt, moet getroffen worden door de mogelijkheden, die deze wijze van kaarteeren schept. Maar ook de particulieren, de eigenaars, die op het terrein de grenzen bespraken, waren vol bewondering voor deze kaarten. We zijn nu bezig, de gedelimiteerde grenzen in inkt te zetten. Waar de grens midden sloot is, wordt alleen deze lijn in inkt ge zet, niet de kanten, tenzij bij zeer breede slooten. De grenzen, die de eigenaars bij de delimitatie niet konden aan wijzen, omdat ze zelf de ligging niet precies wisten, en waaromtrent ze zijn overeengekomen, dat de landmeter ze van de oude kaart zal overnemen, moeten nu worden vastgesteld met behulp van het mi nuutplan (het betreft bijna uitsluitend rninuutgrenzen) Daar het korrectostaatpapier niet doorschijnend is, kan de daarop geteekende kaart niet op den copieerspiegel vergeleken worden met een andere kaart. Van de oorspronkelijke kaart is daarom door den fotografischen dienst van het Kadaster te Amsterdam een kopie gemaakt, die dus witte lijnen op zwarten grond geeft. Groote zorg is er aan besteed, dat deze kaart zoo nauwkeurig mogelijk gelijk is aan de oorspronkelijke. Deze fotocopie moet dienen om te worden vergeleken met het minuutplan ten einde de grenzen, die geïdenti ficeerd moeten worden, daarvan over te nemen. Van deze fotocopie moeten ze daarna door uitpassing worden overgebracht op de kor- rectostaatkaart. Van bovenbedoelde fotocopie is opnieuw een fotocopie gemaakt, die dus weer zwarte lijnen op witten ondergrond geeft. Ze is voor de duidelijkheid gekleurd. Door vergelijking met het minuutplan zijn vele oude kadastrale grenzen er reeds op aangebracht, opdat ik bij de delimitatie ten minste tennaastebij zou kunnen zien, hoe de oude kadastrale grens heeft geloopen. Deze kaart bleek daarbij groot gemak te geven. Wanneer men de nieuwe kaart vergelijkt met de oude, valt dade lijk op, dat naast de talrijke groote verschillen ook veel lijnen over eenstemmen: kanten van slooten, legakkers, omtrek van een eilandje (fig. 4 en 5). Ook hier treedt het verschijnsel weer op, dat bij ver schillende kadastrale kaarten herhaaldelijk is opgemerkt: de minuut- grenzen, de grenzen, die op de oorspronkelijke kadastrale kaart

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 14