37 De Luclilfotogrammetrie en het Kadaster. Naar aanleiding van het artikel van den Heer Rieuwerts de Vries in het eerste nummer van Fotogrammetrie, zij het mij vergund, de volgende opmerkingen te maken. Toen op Curasao besloten werd tot de vervaardiging van een kadaster, rees de vraag of daarbij met succes gebruik gemaakt zou kunnen worden van de fotogrammetrie. De Administrateur van Fi nanciën droeg mij op, een rapport in te dienen betreffende de moge lijkheid, bij de vervaardiging van kadastrale kaarten op Curacao gebruik te maken van de fotogrammetrie. Dit rapport werd door mij ingediend en de eindconclusie luidde: ,,Voor de vervaardiging van kadastrale kaarten op Curasao komt de fotogrammetrie niet in aanmerking; gezien de ongunstige omstandigheden op Curasao voor deze werkwijze, moet ernstig worden betwijfeld, of de toepassing economisch voordeel kan opleveren bij den huidigen stand van deze wetenschap."' Deze conclusie was gebaseerd op het volgende. In de eerste plaats besliste ik bij de keuze: grafisch of cijfer- kadaster in voor het laatste systeem gunstigen zin. De voordeelen van een cijferkadaster zijn zoo evident, dat naar mijn meening op Curacao, waar het Kadaster in statu nascendi verkeert, wel be sloten moest worden tot het cijferkadaster. Door deze keuze was eigenlijk de vraag reeds beantwoord, aangezien het zich tevreden stellen met een kaart zonder cijfers een der vier voorwaarden was, door Prof. Schermerhorn in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1934, blz. 179, 3, genoemd, waaraan voldaan moest worden, zou de fotogrammetrie voor kadastrale doeleinden bruikbaar zijn. Ook Dr, Karl Herrmann (Zeitschrift fiir Vermessungs- wesen, jaargang 1936, blz. 296) komt in zijn artikel Die Anwen- dungsmöglichkeit der Photogrammetrie bei der Aufstellung eines Rechtskatasters, tot dezelfde conclusie als Prof. Schermer horn. Aan den derden eisch, door Prof. Schermerhorn gesteld, betreffende de zichtbaarheid van de te kaarteeren voorwerpen, wordt op Curasao evenmin voldaan. Van zichtbaarheid van de meeste grenzen is op Curasao geen sprake. J. Polman, landmeter van het Kadaster te Willemstad (Curasao).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 20