43 de constructie in de kaart moesten dienen, zouden zij gedeeltelijk door interpolatie verkregen kunnen worden. De coördinaten van de snijpunten van parallellen en meridianen met staande en liggende randen van de kaarten worden eveneens berekend, ook met formules en gegevens uit vermelde publicatie. Opgemerkt dient, dat men voor de meridianen de constanten in tabellen vermeld vindt niet alleen in veelvouden van 5' ten opzichte van Greenwich, maar ook ten opzichte van Amersfoort. Bij een lengtetelling ten opzichte van Amersfoort zou het net van paral lelcirkels en meridianen in de kaart symmetrisch zijn ten opzichte van de Y-as; in dit geval zou men dus kunnen volstaan voor wat betreft de berekeningen van snijpunten van parallellen en meridia nen onderling voor de Westhelft óf Oosthelft van het land; had dan het centrale punt Amersfoort bovendien nog een zuiver sym metrische ligging ten opzichte van de kaartindeeling verkregen, dan zou dit eveneens gelden voor de berekeningen van snijpunten van parallellen en meridianen met staande en liggende randen van de bladen, doch dan met opoffering van de hierboven vermelde aan sluiting. Bij onze telling ten opzichte van den „internationalen me ridiaan'' van Greenwich worden dus alle snijpunten van parallellen en meridianen, onderling zoowel als met de kaartranden, berekend. Literatuuroverzicht. 1Boekbeoordeelingen. Les positions géométrique et géographique des {euitles de la carte photogram' métrique 1 25000 et 1 50000 des Pays-Bas. II s'agit des positions des feuil- les de la carte topographique nouvelle, carte calculée en projection stéréographi- que (point central Amersfoort)construite a l'aide de la méthode de redresse- ment en utilisant le triangulateur radial. Dr.-Ing. Hermann Lüscher. Kartieren nach Luftbildern. Eine Zu- sammenstellung und Erklarung der wichtigsten init einfachen Mitteln durchzuführenden Verfahren und Gerate der Bildauswertung zur Verbesse- rung und Neuherstellung von Karten. VI+9 7 blz., 16X23 cm, Verlag E. S. Mittler 6 Sohn, Berlin, 1937, Prijs ing. RM 5.geb. RM 6.- (-25%). Blijkens het voorbericht heeft de schrijver dit werkje bedoeld als handleiding voor de nict-vaklieden, die door de ontwikkeling van het (Duitsche) luchtwapen meer en meer met de luchtfoto in aanraking komen; hij heeft daarbij niet in de laatste plaats aan de officieren van de diverse wapens gedacht. Na een hoofdstuk Allgemeines fiber das Luftbild leidt de schrijver de betrek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 26