Ervaringen, opgedaan bij het vervaardigen van nieuwe kadastrale kaarten van het plassengebied van Loosdrecht met behnip van lnchtfotogrammetrie. (Lezing, gehouden voor de Nederlandsche Vereeniging voor Fotogrammetrie op 15 April 1937 te Waalhaven.) T. D. Kier s, landmeter van het Kadaster te Utrecht. Van het plassengebied nabij Loosdrecht worden nieuwe kadas trale kaarten gemaakt door middel van luchtfotogrammetrie. De aanleiding tot het besluit, dit gebied opnieuw te kaarteeren, is het volgende. De laatste jaren zijn de prijzen van den grond en ook van het water in deze streek sterk gestegen. De watersport heeft zich enorm uitgebreid en dientengevolge was er veel vraag naar grond, gelegen aan de plassen, om daar een huisje op te zetten, geschikt om het weekend of de vacantie door te brengen. In den regel werden dan één of meer geheele kadastrale perceelen gekocht. Daar de grenzen van deze perceelen in vele gevallen op het terrein onzichtbaar waren, was het gevolg van den grondaan koop meestal, dat aan het Kadaster werd verzocht, deze grenzen op het terrein uit te zetten. Als vaste punten, die als uitgangspunt voor de grensaanwijzing konden dienen, waren aanwezig enkele minuuthuizen, meestal op grooten afstand, en verder waren er voor de oriënteering eilandjes en akkers in den plas en enkele oude slooten en greppels. In de eerste plaats was dan noodig alle terreinsvoorwerpen in de omgeving, die voor de aanwijzing van de gevraagde grens van dienst konden zijn, op te meten. Met behulp van deze meting werd een zelfstandige kaarteering op schaal 1 2.500 vervaardigd en deze vergeleken met de gegevens, die het kadastrale archief bezit. Daarbij bleek dikwijls, dat er in den loop van een eeuw, die na het opmaken van het kadaster is verloopen, zeer groote terreinsver anderingen hebben plaats gevonden door vervening, door afslag, en ook door aangroeiing en het aanmaken van nieuw land. *s Winters zijn de eigenaars voortdurend bezig ondiepe gedeelten uit te bag geren om er bevaarbaar water van te maken. De uitgebaggerde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 2