24 de paspunten zichtbaar te maken, heb ik veel gebruik gemaakt van houten regels, van 2 bij 3 duim, 7 m lang, waarvan één rechtop boven het punt werd geplaatst, geschoord door twee andere regels. Zoo noodig werd nog een jalon boven op den top bevestigd. Zeer zorgvuldig werd gezorgd, dat de top zich loodrecht boven het te bepalen punt bevond. Dit kan, als het weinig waait, door zichten over een schietlood uit twee ongeveer loodrecht op elkaar staande richtingen. Het schietlood moet tegen den wind beschut worden opgehangen, Als men het zichten eenige malen herhaalt, wordt de uitkomst wel goed. Bij meer wind moet van een theodoliet gebruik worden gemaakt. Door verschillende combinaties van roode en witte vlaggetjes, die ook op verren afstand in den kijker goed zichtbaar waren, kon een bepaald punt worden herkend. Als er twijfel mogelijk was, welk terreinvoorwerp op deze wijze zichtbaar was gemaakt, werd een schets of foto van het geheel vervaardigd en achter op de luchtfoto geplakt (fig. 2 en 3), De zoo kenbaar gemaakte paspunten zijn meestal uit drie punten van den meetkundigen grondslag voorwaarts ingesneden. Steeds is gezorgd voor een controle. Om ook te velde de gunstigste snijdin gen te kunnen zoeken, zijn zoowel alle punten van den meetkundi gen grondslag als alle paspunten aangegeven op een overzichtskaart. Hiervoor is gebruik gemaakt van de vergrooting op schaal 1 10000 van de topografische kaart. Deze is hiervoor m.i. zeer geschikt. Nadat de nieuwe Snellius- en polygoonpunten en de paspunten waren berekend, konden de twee nieuwe plans worden aangelegd. (Besloten is n.l, eerst twee van de plans geheel af te maken om van alle onderdeden van het werk ervaring op te doen.) Met de coör- dinatograaf van het Kadaster te Amsterdam zijn er op aangegeven alle vaste punten en paspunten en de snijpunten van de zoogenaam de ruitlijnen, 2 stel loodrecht elkaar snijdende groepen van even wijdige lijnen, op 1 dm afstand, welke lijnen dus de meetkundige plaatsen vormen van de punten met dezelfde ordinaat of abscis. Verder zijn er op gekaarteerd alle eigendomsgrenzen, die de laatste jaren zijn opgemeten of uitgezet en waarvan de ligging dus bekend is ten opzichte van den meetkundigen grondslag. Tenslotte zijn alle gebouwen er op de gewone wijze op geteekend. Deze zijn voor dit doel vooraf opgemeten aan den meetkundigen grondslag, De onder vinding heeft n.l. geleerd, dat gebouwen niet met voldoende nauw-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 5