25 keurigheid uit de luchtfoto kunnen worden gekaarteerd ten gevolge van overstekken van het dak e.a. Als papier is genomen korrec- tostaatpapier om zooveel mogelijk onafhankelijk te zijn van rek en krimp. De te gebruiken schaal is een punt van ernstige overweging ge weest, In aanmerking kwamen 1 1000, 1 2000 en 1 2500. Ten slotte is de keus gevallen op dc schaal 1 2500, dezelfde schaal van de bestaande kaarten, omdat met deze schaal het nauwkeurigst de talrijke op het terrein onzichtbare eigendomsgrenzen kunnen wor den vastgesteld met behulp van de oude kaarten. De kaarten waren nu dus zoover gereed, dat ze konden worden geteekend met de stereoplanigraaf. Dit uitteekenen met de plani- graaf is hetzelfde als de detailmeting plus kaarteering van de ter- restrische meetmethode. Hier ziet men wel zeer duidelijk de groote tijdsbesparing, die met de fotogrammetrie kan worden bereikt. Alleen reeds het kaarteeren met passer en schaal uit de veld werken zou tweemaal zooveel tijd kosten als nu de kaarteering met de planigraaf. Zuivere winst is de tijd, die anders aan de detail- ineting zou moeten worden besteed, verminderd met den tijd, noo- dig voor het vliegen en de voorbereiding daarvan. Ik waag mij niet aan een schatting, hoeveel tijd een nauwkeurige detailmeting zou kosten van dit moeilijk toegankelijk terrein met zijn moerassen, grillig gevormde eilanden, zijn talrijke slooten en kreken met al de bochten en bochtjes. Eén kaart is gereed, de tweede bijna. (Er bleken op de laatste nog twee paspunten te moeten worden bepaald om eenige afzon derlijk gelegen eilandjes te kunnen kaarteeren.) Deze twee kaarten zijn in dertien dagen met de stereoplanigraaf geteekend. Hierbij moet worden bedacht, dat er voor dit doel 12 uur per dag aan de planigraaf werd gewerkt: twee ploegen van 6 uur. 16 diapositieven zijn in dezen tijd behandeld. Het oriënteeren van een diapositief kostte gemiddeld 4 uur, het uitteekenen dJ/j uur. Bij het oriënteeren moet onderscheiden worden de inwendige oriënteering, die gemiddeld in 1 uur klaar was, en de inpassing. Met inpassing bedoel ik het zoodanig draaien en verschuiven van het plan en eventueel veranderen van de schaal, waarop de plani graaf is ingesteld, dat tenslotte de teekenstift zich precies bevindt boven elk van de reeds op het plan gekaarteerde paspunten, als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 6