28 moeen worden opgenomen, was bij deze eerste kaart betrekkelijk klein. Het was het geval met een enkele grens door het zod, als hierboven bedoeld, eenige slooten, waarvan de kanten door ge boomte onzichtbaar waren en een grens door het moeras, waarvan de eigenaars bij de delimitatie verklaarden, ze door palen te willen aangeven. Verder zullen op het terrein in het algemeen ook gemeten moeten worden de grenzen in de bebouwde kom. Op deze eerste kaarten kwamen deze bijna niet voor. Op deze wijze hebben we nu een goede kaart gekregen van het terrein. En een leek is geneigd te denken: Ziezoo de zaak is klaar. Het is echter nog lang niet een kadastrale kaart. Een zeer be langrijk deel van het werk van den landmeter begint nu pas, n.l. op deze goede kaart van het terrein aan te geven de grenzen van zakelijk recht van de eigenaars van den grond. Pas daarna kan ze dienen voor het hoofddoel dat het Kadaster zich stelt, n.l. bevorde ring van de rechtszekerheid van den grondeigendom. Alle eigenaars moeten daarom nu worden uitgenoodigd, den land meter aan te wijzen, wat naar hun meening de grenzen van hun eigendom zijn. Deze delimitatie heeft in het algemeen bij hermetin gen plaats op het terrein zelf. In dit terrein alle grenzen af te loo- pen, zou heel wat tijd kosten. Men bekijke maar eens al de ongeveer evenwijdig loopende stukken land, alle door slooten gescheiden. Daarom kwamen we op de gedachte, een proef te nemen, of het mogelijk zou zijn, op de gemaakte kaart de grenzen te delimiteeren. De verwachting, dat het gelukken zou, was niet zoo bijzonder groot, vooral niet na de uitspraak in het eerste nummer van het orgaan van onze vereeniging, van den Heer Rieuwerts de Vries, die met zijn langjarige ervaring op het gebied van grens regelingen niet verwachtte, dat een dergelijke proef zou slagen. Er waren echter twee gunstige omstandigheden in dit geval. Ten eerste, dat bijna alle grenzen door natuurlijke scheidingen, slooten e.a. werden gevormd. Ten tweede, dat de nu gemaakte kaarten het terrein afbeelden tot in de kleinste bijzonderheden, in tegenstelling met de uit terrestrische metingen vervaardigde kaarten, waarbij het opmeten van alle bijzonderheden veel te veel tijd zou kosten. Elke sloot is hier met een dubbele lijn voorgesteld. Elk stukje moeras komt er op voor. In ieder geval, zou het zoo'n groote besparing van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 9