112 II. Het tweede vraagpunt is zeker ook belangrijk genoeg om daaraan een bespreking te wijden. Mijn antwoord is: ,,Wel moge lijk, maar niet wenschelijk De kringen van de hypotheekkantoren zijn de rechtsgebieden van de 34 Arrondissementsrechtbanken, volgens de Wet van 18 April 1827. In elke plaats, waar een Arrondissementsrechtbank zetelde, was ook een bewaring. Terwijl het aantal rechtbanken in het jaar 1877 sterk is ingekrompen en later nog verscheiden Rechtbanken in kleine plaatsen zijn opgeheven, terwijl bij de vorming van de nieuwe rechtsgebieden weinig rekening is gehouden met de vroe gere indeeling, bestaan nog ongewijzigd, wat de gebiedsindeeling betreft, de 34 bewaringen. Wel zijn er eenige kleine bewaringen, n.l. die te Middelburg, Zierikzee, Brielle, Gorinchem, Tiel, Deven ter, Sneek en Appingedam, waar geen afzonderlijk bewaarder is, maar waar de plaatselijke ontvanger van de Registratie en Domei nen ook de functie van Bewaarder bekleedt, maar daarmee is de bewaring niet opgeheven en wat gebiedsindeeling betreft, is die bewaring nog totaal onveranderd. Bij de wijzigingen in de rechts gebieden van de Rechtbanken kon op elk oogenblik willekeurig een gemeente worden overgebracht van het eene rechtsgebied naar het andere en van die mogelijkheid is naar behoefte gebruik ge maakt. Voor de bewaringen gaat dat niet zonder groote bezwaren, omdat, helaas, de inrichting van de hypothecaire registers (het dag register, de registers van overschrijving en het Algemeen Register) zoodanig is, dat daarin voor het geheele gebied, zonder te letten op de ligging van het vast goed, alle overgeschreven stukken vol gens de volgorde van inkomst zijn behandeld. Het Algemeen Re gister, dat tot 1 Januari 1929 bijgehouden is, is voor de geheele bewaring aangelegd en bijgehouden en de hypothecaire registers van overschrijving zijn evenals het Algemeen Register onsplitsbaar. De hypothecaire registers zijn de bronnen voor de bewerking van de kadastrale registers. Waren de hypothecaire registers evenals de kadastrale gemeentesgewijs ingericht, dan zouden er, voor zoo ver de boekhouding betreft, geen bezwaren bestaan tegen het aan brengen van wijzigingen in de grenzen van de hypotheekkantoren en zeker zou er dan reeds lang een indeeling zijn gemaakt, die er geografisch beter zou uitzien dan nu. Werkelijk heel onpractisch is die indeeling voor vele gebieden. De bewaring Arnhem is er een voorbeeld van, hoe het eigenlijk niet moet zijn. Het geheele noorde-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 110