119 Ch. Ed. GUILLAUME. f Berichten. Deze „tables" bevatten alléén bovenvermelde „hoofdtafel" voor middelpunts hoeken opklimmende per 0,02 gr tot 200 gr. Daar het hoekinterval ongeveer de helft is van dat van de Duitsche tafel en de Fransche niet tot 90°, doch tot 200 gr gaat, bevat de Fransche ongeveer viermaal zooveel hoeken als de Duit sche. Zij geeft niet de lengte van den heelen boog TMT', maar die van den halven boog TM. Ook dit acht ik een voordeel; immers om bv. de oppervlakte van T'STMT' te bepalen, als straal en raaklijn gegeven zijn, behoeft men slechts te berekenen straal X (raaklijn boog)In plaats van SM is SC sec gefabuleerd; door 1 af te trekken vindt men SM. De Duitsche tafel gaat uit van den middelpuntshoek (2 /S). In de Fransche vindt men 4 kolommen, bevattende: middelpuntshoek, halve middelpuntshoek (/S), hoek van de raaklijnen (2 a), halve hoek van de raaklijnen (a). Dus op welke wijze de hoek ook gegeven is, zonder omrekening kan men onmiddellijk de tafel opslaan. Hoe de tafel gebruikt wordt bij gegeven a) straal en hoek, b) hoek en een der lijnen TP, PM, TS, SC of TMT', c) straal en een der sub b genoemde lijnen, mag ik als bekend veronderstellen. Volledigheidshalve vermeld ik nog, dat de tafel van Sarrazin und Oberbeck thans ook in decimale verdeeling verschenen is. Prijs RM 7.50. F. H. Te Parijs is, 77 jaar oud, overleden C h. E d. Guillaume, tot voor kort directeur van het Bureau International des Poids et Mesures te Sèvres. Behalve door vele andere zeer belangrijke werkzaamheden op natuurkundig gebied, heeft hij zich onderscheiden door de uitvinding, in het laatst van de vorige eeuw, van het invar, de alliage van ijzer (64%) en nikkel (36%), die door haar zeer ge ringe uitzettingscoëfficiënt bij uitstek geschikt is voor meetdraden, -banden en -staven voor basismetingen. Guillaume zelf heeft hierover in 1926 een uit voerige voordracht gehouden op het Congres te Parijs van de Internationale Landmetersfederatie (zie de Compte Rendu du Congrès in de bibliotheek van K. en L.). In 1920 werd hem de Nobelprijs toegekend (zie Invar en de Nobel- prijs'1920 door T. Polêe in dit tijdschrift jg. 1920 blz. 157). F. H. Kadaster In Nederland. Overleden op 18-5-1938 te Arnhem op den leef tijd van 26 jaar de teekenaar A. W. A. J. Matzer, op 12-7-1938 te Arnhem in den ouderdom van 72 jaar de oud-hypotheekbewaarder D. A. Doyer. Eervol ontslagen m.i.v. 1-6-1938 de landmeter C. A. M. Oosterman te Maastricht, m.i.v. 15-6-1938 de ingenieur bij den bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting B. de Halster wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, m.i.v. 1-7-1938 de landmeter G. S. Neuteboom te Leiden, m.i.v. 1-8-1938 de ingenieur verificateur L. J. Roborgh te 's-Gravenhage onder dankzegging voor de vele diensten door hem aan den lande bewezen, de landmeter M. de Vroome te Am sterdam, m.i.v. 1-9-1938 de landmeter H. Klompe te Nijmegen. Verplaatst m.i.v. 1-8-1938 de ingenieur-verificateur J. H. J. Houben van Breda naar 's-Gra- venhage, m.i.v. 1-6-1938 de landmeter P. Hamelberg van Maastricht naar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 117