RECHT EN ADMINISTRATIE. Mr. J. H. Jonas, hypotheekbewaarder. Zutphen: Een Eeuw Burgerlijk Wetboek. In dit tijdschrift mag niet onopgemerkt blijven, dat op 1 Octo ber 1838 ons Burgerlijk Wetboek werd ingevoerd. De wijze, waarop in Nederland de openbaarheid van de rechten op den grond is geregeld, dat men heeft publiciteit en specialiteit, brengt de beoefenaren van de landmeetkunde voortdurend in aan raking met vraagstukken van recht en administratie. Een deel van den inhoud van dit Tijdschrift is dan ook steeds gewijd geweest aan behandeling van vragen op dit gebied en den ingewijden lezer is het bekend, hoe hier zelfs een deel van den strijd voor een nieuw stelsel, althans voor verbetering, is gevoerd. In het „Gedenkboek Burgerlijk Wetboek 18383938", dat reeds verscheen, is door Prof. Mr. I. B. Cohen een uitnemende studie gegeven over „Het stelsel van onroerend goed in het B.W. van 1838 tot heden". Daarin wordt vrijwel alles behandeld wat over deze rechtsinstelling is gepubliceerd in de afgeloopen eeuw, ge schriften, die voor het meerendeel in onze bibliotheek aanwezig zijn. De bovenbedoelde studie voert den schrijver tot de conclusie, dat ons stelsel voor onroerend goed vrijwel ongerept is gebleven en dit, naar het zich laat aanzien, nog wel eenigen tijd zoo zal blijven. Van sterken drang tot hervorming bemerkt men thans wei nig meer, men heeft zich aan de onvolkomenheden van de wet aangepast. Wij zijn het hiermede volkomen eens, willen daarbij alleen nog de aandacht vestigen op de groote vlucht, die het hypothecair kre diet heeft kunnen nemen, ondanks de theoretisch geweldige moei lijkheden en gevaren, die uit de bestaande wetgeving kunnen voort vloeien en ondanks de hooge kosten aan dezen vorm van krediet- verleening verbonden, waaruit niet anders kan volgen, dan dat het publiek wel een zeer groot vertrouwen in deze wijze van krediet geven heeft. Ook bij de zakelijke gebruiksrechten biedt het wettelijke stelsel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 119