124 beweeglijke grenzen, dezelfde belangrijke functie in het zakenrecht te vervullen gaf. Nu de wet een sterke bezitsbescherming en de mogelijkheid van eigendomsverkrijging door verjaring kent, zijn dan ook de con flicten tusschen wat in de akte is gepubliceerd als object der trans actie, aangeduid met kadastrale nummers, en wat op het terrein werkelijk in eigendom wordt bezeten, niet uitgebleven, al worden die conflicten, juist door die bezitsbescherming en waarschijnlijk ook wel door de hooge proceskosten, niet al te dikwijls aan het oordeel van den rechter onderworpen. Moet dus, gezien deze moeilijkheden, ons woord van hulde wor den teruggenomen? Wellicht. Wij meenen, dat als men in 1838 niet naar het kadastrale per ceel had gegrepen voor de specialiteit, men zeer spoedig voor on oplosbare moeilijkheden was komen te staan, waaruit dan misschien redding was gezocht in een geheel ander stelsel, wellicht het grond boek. Wij zullen ons thans niet verdiepen in wat had kunnen zijn. Er ligt voor ons een samenstel van bepalingen, dat een eeuw heeft dienst gedaan en nog langer zal moeten dienst doen. Daarin heeft het kadastrale perceel zijn bepaalde taak te vervullen. Het heeft die taak vervuld, ondanks gerechtvaardigde critiek op den inhoud van sommige voorschriften, zoo goed en kwaad als het ging en blijkens de ervaring met vrij groot succes. Zal de nieuwe eeuw ingrijpende veranderingen brengen voor ons stelsel van onroerend goed? Met Prof. Cohen betwijfelen wij het. Wij zouden het kunnen toejuichen als art. 671 werd aangevuld zooals het ontwerp 1860 voorstelde, omdat dan in de gevallen van levering door overschrijving ook zou moeten worden aangenomen, dat de kadastrale grens is de eigendomsgrens, behoudens verjaring. Dan zou nog meer nijpend worden de eisch om opruiming te hou den onder de „cultuurperceelen" en van invoering van het ambte lijke repressieve toezicht op de „cultuurgrenzen", welke maatrege len ons overigens ook thans reeds dringend geboden lijken op grond van de schaarsche, doch vrij constante jurisprudentie van de latere jaren. Een eeuw B.W. is afgesloten. Ondanks ongewijzigde wetsteksten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 122