LANDMEETKUNDE. 125 toch evolutie in de uitlegging, dieper doordringen in het onderlinge verband, ook op ons gebied, waardoor de rechtszekerheid wordt verhoogd. Moge deze ontwikkeling in de komende eeuw ongestoord voort- gang hebben. Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoordeelingen. Le centenaire du Code Civil. Le 1. octobre 1838 le code civil fut promui- gué. A l'égard des droits fonciers il a introduit la publicité et la spécialité. Avec cela il a fondé la grande évolution du Cadastre. Malgré les difficultés énormes qui théoriquement peuvent provenir de notre législation, le crédit foncier a pris un trés grand essor. Quant a la circulation juridique des immeubles la pratique s est également accommodée; ce nest que la théorie qui parle des périls cachés dans notre système; en jurisprudence les difficultés sont assez rarement évoquées. Prof. Dr.-Ing. P. Werkmeister. Vermessungskunde I. Stückmes- song und Nivellieren. 6e Auflage. 162 blz., 10 X 16 cm. 145 fig.. Sammlung Göschen Bd. 468, Walter de Gruyter Co., Berlin, 1938. RM 1.62. Zooals de ondertitel aangeeft, behandelt het boekje de elementaire landmeet kunde. In een afdeeling van drie hoofdstukken wordt het landmeten behandeld. Het eerste hoofdstuk gaat over beschrijving en gebruik van de eenvoudige hulp middelen bij het landmeten, het tweede over de uitvoering van kleine situatie metingen en het vervaardigen van kaarten, het derde over berekening en ver deeling van oppervlakten. De tweede afdeeling van twee hoofdstukken behandelt de waterpasinstrumenten en de uitvoering van hoogtemetingen door waterpassing. Ofschoon het werkje zeer eenvoudig gehouden is, is het niettemin tamelijk volledig. Zoo vindt men er b.v. de beschrijving in van drie verschillende prisma's voor het uitzetten van rechte hoeken en een aardige theorie over den poolplani- meter. Zelfs wordt de kaarteering van een meting besproken. Het is een uitstekend boekje. J. M. T. J. Nittinger. Ausgleichung polygonaler Züge und Netze. 40 blz., 18 X 26 cm, Verlag des Reichsamts für Landesaufnahme, Berlin. Son- derheft 15 zu den „Mitteilungen des Reichsamts für Landesaufnahme" 1937. Inderdaad is het waar, wat schrijver opmerkt in zijn inleiding, dat aan de veelhoeksmeting tegenwoordig meer beteekenis dan vroeger wordt toegekend. Het moet echter worden betwijfeld, of hij in zijn voornemen geslaagd is, door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 123