136 publiek duidelijk te maken, dat een algeheele vernieuwing nood zakelijk zou zijn. Hoe zou ik er in slagen aan iemand duidelijk te maken, dat een hypotheek, die b.v. in het jaar 1937 ingeschreven is, noodzakelijk in het jaar 1946 weer opnieuw de formaliteit van een nieuwe inschrijving zal moeten ondergaan? Geen ander motief zou ik hiervoor kunnen aanvoeren, dan dat dit noodig is om een betere boekhouding op de bezwaardheid van de perceelen te kun nen inrichten. Terecht zou mij hierop kunnen worden tegengewor pen: verbeter die boekhouding zooveel als ge wilt, maar val mij daarmee niet lastig; dat is een interne aangelegenheid van Uw ad ministratie. Zorg, dat mijn hypotheek, die wettig is tot stand ge komen, waarvoor ik de vastgestelde retributie heb betaald, ook ver der behoorlijk geadministreerd wordt. Ik geloof, dat onze admi nistratie met den eisch van algeheele vernieuwing een droef figuur zou slaan. Dit zou ik haar en ons ambtenaren willen besparen. 2. Als tweede argument, dat steeds aangevoerd wordt, komt men aan met de zoogenaamde besmetting, die in onze boekhouding geslopen is en die de oorzaak zou zijn, dat het per soneel van de hypotheekkantoren, wanneer het alleen het officieele register voor de bezwaardheid van de perceelen raadpleegde, per ceelen zou opgeven als bezwaard met hypothecaire inschrijvingen, die nooit of te nimmer op die perceelen gerust kunnen hebben. Voor dezen kring van deskundigen behoef ik niet uiteen te zet ten, hoe tegenwoordig de bezwaardheid van de perceelen volgens de bestaande voorschriften in de hypothecaire registers wordt aan- geteekend en welke bezwaren zich in de praktijk voordoen bij het raadplegen er van en het is U allen voldoende bekend, dat het hoe langer hoe moeilijker wordt om uit het officieel register den hypo- thecairen toestand van de perceelen op te diepen; evenmin behoef ik hier aan te geven op welke wijze de zgn. besmetting ontstaat. Ik zal trachten aan te toonen, dat het zoo veelvuldig gebruikte besmettingsargument geheel onbruikbaar is om daarmee den vernieuwingseisch te motiveeren. Dat is alleen een goed argu ment om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot verbetering van de boekhouding. Zeker, de ongelukkige inrichting van ons Register No. 69a, in een artikel van mijn ambtgenoot K 1 u v e r s genoemd: „Het beruchte Register 69a", is de oorzaak, dat vooral in het ver leden veel verkeerde inzagen zijn verleend en veel verkeerde ge tuigschriften omtrent de bezwaardheid zijn afgegeven en talloos

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 134