141 Staat de geldelijke gevolgen van dit bewezen geachte verzuim van een zijner ambtenaren dragen. Voor het geven van hypothecaire inzagen moet dezelfde voor bereiding geeischt worden als voor het afgeven van de officieele door den bewaarder geteekende stukken en waar dit niet plaats heeft, worden Staat en publiek niet goed gediend. Het geven van inzagen zonder controle en zonder vastleggen van de gedane re cherche moet ambtelijk verboden worden. Dergelijk monnikenwerk moet niet vaker gedaan worden dan beslist noodzakelijk is, maar dan ook goed. Na deze, misschien door velen als te uitvoerig beschouwde, toe lichting zal het U allen duidelijk zijn, dat het niet de zgn. besmet ting kan zijn, die het beletsel vormt voor het afgeven van de offi cieele stukken. Ware dat zoo, dan zou ze dat in dezelfde mate moeten zijn bij het geven van inzagen, onverschillig of die aan de toonbank gegeven worden of op verzoek van het publiek schrifte lijk door den beëedigd klerk worden medegedeeld. De taak van den beëedigd klerk begint pas na het verrichten van de recherche. Die recherche wordt of door hem of door een ander lid van het perso neel gedaan; totdat de beëedigd klerk begint zijn schriftelijke op gaaf neer te schrijven op een door hemzelf ontworpen formulier, is hij, indien hij de recherche zelf heeft verricht, werkzaam geweest als Rijksambtenaar, aan wien door den bewaarder is opgedragen te onderzoeken, welke openstaande inschrijvingen op het te recher cheeren perceel rusten. Dit werk is zuiver dienstwerk. De officieuse opgaven aan het publiek hebben de beëedigde kler ken met spreekwoordelijk bekende nauwkeurigheid verstrekt. Het voornaamste deel van den arbeid, het rechercheeren, is niet hun werk als zoodanig, maar Rijkswerk. Het voor het publiek noteeren en aan het publiek toezenden is hun taak. Dit gedeelte van het werk hebben de beëedigde klerken practisch opgevat; zij hebben de be- noodigde hypothecaire gegevens in een voor het publiek bruikbaren vorm gegoten, wat zij konden doen, daar zij hierbij aan geen enkel vormvoorschrift gebonden zijn. De door den beëedigd klerk ver strekte opgaven geven een goed leesbaar en beknopt overzicht van de bezwaardheid, juist wat het publiek noodig heeft, wanneer er een akte van hypotheekstelling gemaakt moet worden, terwijl de officieel door den bewaarder afgegeven stukken, de Staten en Ge tuigschriften, dat niet kunnen geven. Die kunnen alleen dienen als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 139